Yeni Normalde Seyahat Süreci

Artık hayatlarımızın biraz olsun normale dönmeye başlamasıyla “ yeni normalde seyahat süreci nasıl oluyor? ” soruları aklımızda dolaşmaya başladı.

Hepimizin alışması gereken ve uzunca bir süre daha devam edecek olan kurallar oldu hayatımızda. Bunların en başında gelen maske, yeni normalde seyahat süreci nde bizi bırakmayacak.

Gerek uçak gerek kara yolculuklarında maske takmak ayrıca uçaklarda yolculuk boyunca her 4 saatte bir değiştirilecek şekilde yedek maske bulundurmak zorunlu hale geldi.

Uçağa biniş ve inişler değişti, arka kapıdan koltuk numarasına göre binip ön kapıdan yine koltuk numarasına göre sırayla inilmek zorunda. Aslında bu kural pandemi bitse de alışkanlık haline gelmeli ve uçağın tekeri piste değer değmez ayağa kalkmaları ve kalabalıkları önlemeli.

Kabin bagajı uygulaması ne zaman döneceği bilinmez bir şekilde kaldırıldı. Kabin bagajını yanınıza alamıyorsunuz ama kg hakkınız saklı kalıyor. Yani bir bagaj + kabin bagajı şeklinde kontuara bırakacaksınız. Yanınıza ise bir çanta ya da laptop çantası alabiliyorsunuz. 

Havalimanlarında, kara ve deniz yolculuklarında ateş kontrolü devam etmekte.

Sosyal mesafeyi artık söylememize gerek yok. Lütfen kişisel mesafenizi her ortamda ayarlayınız.

HES KODU ZORUNLU MU?

HES kodu ise her üç seyahat yolu için de zorunlu. HES kodu almak oldukça basit, özellikle programı indirip süresiz butonuna tıkladığınızda bir daha almak zorunda kalmadan bütün yolculuklarınız için bu kodu kullanabilirsiniz. Eğer akıllı bir telefonunuz yoksa kısa mesaj gönderip hızlıca kodu edinebilirsiniz.

Yurtdışı dönüşlerinde sağlık kontrolü zorunlu halde, yine sizi termal kameralar bekliyor olacak. Ağız ve burundan alınan sürüntü ile üç saat içinde Covid19 testinizin sonucu çıkıyor. Ancak 1 Haziran itibariyle karantina uygulaması kaldırıldı. Evinizde izole olmaya davet ediliyorsunuz.

Yeni normalde seyahat sürecini etkileyen gelişmeler vaka sayısına göre tekrardan değişiklik gösterebilir. Ya da bu kurallar kalıcı hale getirilebilir en azından dünya üzerinde Covid-19 etkisini tamamen kaybedip aşı bulunana kadar.

Bir çok yerde özellikle havalimanlarında hijyen otomatları kuruldu. Eskiden su, bisküvi aldığımız yerlerden şimdi maske, eldiven vb alabileceğiz. Gerçekten bazen yaşadıklarımıza, hayatımıza girenlere aylar geçsede alışması çok zor oluyor değil mi?

Kurallara ne kadar uyarsak birlikte bu süreçten daha kolay geçebiliriz.

Size göre seyahat etmek için daha erken mi? En güvenli bulduğunuz yol hangisi? Aşağıda yorumlara yazabilirsiniz.

Yeni Normalde Seyahat Süreci Faydalı linkler:

Tüm dünyadaki vaka sayıları, alınacak önlemler ve gelişmeler Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun resmi sitesinde yer alıyor.

Türkiye’deki güncel tablo, önlemler ve güvenlik prosedürleri ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 bilgilendirme sayfasına göz atabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilerle Seyahat Sağlığı Covid-19 sayfasına göz atabilirsiniz.2020 Yılında Gidilebilecek Yurt Dışı Rotaları

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir