V60 Kahve Demleme

Home baristalar burada mısınız? Bu yazımızda sizlere evde v60 kahve demlemeyi olabildiğince anlatacağız. Daha önce sizlere moka pot ile kahve demleme ve evde soğuk kahve yapımı ile ilgili yazılar yazmıştık. Linklerden yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Moka Pot ile Kahve Demleme

Evde Soğuk Kahve Yapımı

Nerden çıktı bu V60?

Kahveye bir merak sardık ki sormayın. Devamlı farklı lezzetler arıyor ve demleme yöntemlerini deniyorduk. Sonra Gözde’nin doğum günümde aldığı V60 demleme ekipmanları ile kendimce home barista olmaya karar verdim asaasdd. Yakında mekan bile açarız.

V60 Nedir?

Demleme haznesinin 60 derecelik açı ile olmasından ötürü ve şekli V harfine benzediği için adına V60 deniyor. İçine koymuş olduğumuz filtre kağıdı ve öğütülmüş kahve sıcak su birleşerek alt hazneye demlenmesidir. Aslında kısacası filtre kahve diyebiliriz.

Filtre Kahveden Farkı Nedir?

Filtre kahve makinaları suyu tek bir noktadan damlattığı için filtredeki kahve tam anlamı ile ıslanmaz. Bu durumda sizin içeceğiz kahvedeki aromatik tatları almanızı engeller. V60 ile kahvedeki aromalara daha çok ulaşabilirsiniz.

V60 İçin Gerekli Ekipmanlar

Demleme Haznesi:         Çeşitli markalarda ve materyallerde bulabiliyorsunuz. Porselen, bakır ve cam olarak 3 çeşidi bulunmakta. Aslında hepsi aynı görevi görüyor ama ısı iletkenliği bakımından bakır daha uzun süre sıcak kalabildiği için tercih edilebilir.

Filtre Kağıdı:                      Elinizde filtre kahve makinası kağıdı var ise idare ederek kullanabilirsiniz. Yok yeni alacak iseniz Hario marka kağıtları tercih etmenizde fayda var. Çünkü Hario bu kağıtları özellikle bu demleme yöntemi için yapıyor ve demleme süresini en iyi sonuçlar ile veriyor.

V60 İle Kahve Demleme
V60 İle Kahve Demleme

Server (alt hazne):          Demleyeceğiniz kahvenin döküleceği veya filtre olacağı hazne. Olmaz ise olmaz bir ekipman değil. Elinizde yok ise direk bardağınıza da demleyebilirsiniz. Demleme sonrasında kahveyi çalkalamanız için ucuz yollu bir cam hazne veya demlik tercih edebilirsiniz.

Hassas Tartı:                      Hassas tartı olmazsa olur mu? Olmaz. Çünkü manuel olarak kahvenizi demlediğiniz için kullanacağız su ve kahve oranı çok önemlidir. Oranları kendinize göre değiştirebilirsiniz ama göz kararı her zaman aynı oranı tutturmanız mümkün değildir.

Kaz Boynu Demlik:         Bu ekipman olursa kahvenizi daha lezzetli yapabilirsiniz. Kahveye suyu aynı akış hızı ile iletmeniz gerekmektedir. Bu akış hızı oranı kahveyi yakmamak için önemli bir unsurdur.

Değirmen:                          Kahve demlerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri öğütülmüş kahve çekirdeğinin boyutu ve homojen olmasıdır. Dışarıdan çekilmiş kahve alırsanız ortalama iki günden sonra bayatlamaya başlayacaktır. Çekirdek olarak alırsanız çok daha uzun dayanır kullanacağınız kadar öğütür taze kahve içmiş olursunuz. Manuel ve elektrikli öğütücüleri tercih edebilirsiniz. Alacağınız değirmenin homojen öğütüm yaptığını iyi araştırmak gerekmektedir.

V60 İle Kahve Nasıl Demlenir   

Bu kadar çok malzeme  ile kimyager olunur dediğinizi duyar gibiyiz assadadas. Öyle değil merak etmeyin. Şimdi burada önemli hususlara detaylara değinerek lezzetli kahve içmiş olacaksınız.

V60 ile kahve demlerken 1gram kahveye 16ml su kullanacağız. Bu oran barista şampiyonlarının ve genel v60 ile kahve demleyenlerin oranıdır. Bu oranlar zevkinize ve damak tadınıza göre değişiklik gösterebilir. 300ml kahve yapacak isek 18,5gr kahve kullanacağız.

Filtre kağıdımızı V60 demliğimize koyuyor ve ısıtmış olduğumuz su ile filtre kağıdını ve ekipmanlarımızı ıslatarak ısıtıyoruz. Buradan çıkan suyu kullanacağımız fincana dökerek fincanı da ısıtmış oluyoruz.

Kahve demlerken su sıcaklığının ortalama 93 derece olması gerekmektedir. Dereceniz yok ise yeni kaynatmış olduğunuz suyu birkaç dakika bekleterek ortalama bu ısıya ulaşabiliyoruz. 18gram kahvemizi ekledikten sonra 50gram su ile kahvemize ön demleme yapıyor ve içindeki gazların dışarıya çıkmasını sağlıyoruz.

Kalan 250ml suyu yavaşça dairesel hareketler ile döküyor ve kahvemizin alt hazneye demlenmesini izliyoruz. Demlenme süresi ortalama 2 dakikadır. Bu süre 4-5 dakikalara çıkıyorsa öğütmüş olduğunuz kahve çok ince olmuş demektir.

V60 İle Kahve Demleme
V60 İle Kahve Demleme

Önemli not: Tek seferde maksimum 400ml su ile demleme yapmanızı öneririz. Daha fazla suda demleme süresi uzun olduğu için kahveniz soğumaya başlayacaktır.

Sonuç

Demlemiş olduğumuz kahvemizde aromatik tatları alıyor almalıyız ve alışılmışın dışında lezzetli kahveler içmeye başlıyorsunuz.

Bizde profesyonel barista değiliz ama evde kahve yapmayı çok seviyoruz 🙂

Daha önceki moka pot yazımızda sizlerden çok soru gelmişti. Büyük hevesle yardımcı olmuştuk. Merak ettiğiniz veya kafanıza takılan soruları instagramdan veya iletişim bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir