Ünlü Festivaller

Tatil planlarınızın arasına dahil edebileceğiniz ya da özellikle onun için gidebileceğiniz hem ilginç hem ünlü festivaller i sizin için sıraladık. Baştan söyleyelim gidipte Burning Man’i yazmadık artık onu bilmeyen de ne bileyim yani ..

Dünyaca Ünlü Festivaller

Turpun Gecesi – Meksika

Meksika yıl içinde bir çok festivale ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Turp, herkesin sevdiği sebzelerin listesinde değil – ancak Oaxaca, Meksika’da büyük bir darbe olduğu görülüyor. Bu Meksika kentinin insanları her yıl 23 Aralık’ta bu festivali yapıyor. Festivalde, her türlü heykel sebzenin dışına oyulur. Festival 1987’de başlatıldı. En iyi turp heykellerine sahip olanlara ödüller verildi.

Bunun dışında Meksika’da 24 Saat müziğin durmadığı Acafest her yıl Mayıs ayında, en geniş çaplı yemek festivali ise her yıl Kasım ayında Oaxaca’daki Gulaguetta festivalidir. Yine en kapsamlı Hallowen kutlamalarından biri  Meksika Oxaca’da yapılır.  Tatilinizin bu dönemlere denk gelmesi halinde muhakkak katılım sağlamalısınız.

Maymun Büfesi Festivali – Tayland

Her ne kadar adından da anlaşılacağı gibi görünse de, bu festivalde maymunlar büfe olarak sunulmaz. Aslında, beş yıldızlı bir açık büfe yemek, Lopburi, Tayland’daki yerel maymunlara sunulur. Festival her yıl Kasım ayında yapılır ve yerel maymunların yemeleri için hazırlanan yaklaşık 4.000 kg tatlı, muz, kek ve elma içerir.

Maymun Büfesi Festivali

Cheung Chau Bun Festivali – Hong Kong

Her yılın Nisan / Mayıs aylarında düzenlenen geleneksel bir Çin festivali olan bu festival, yenilebilir çörekler ve bambu malzemelerinden yapılmış 60 fit’lik bir kule, yarışmacı erkeklerle buluşuyor. Amaç kulenin üst kısmına konan çörekleri yakalamaktır. Topuz yükseldikçe, katılımcı ve ailesine daha fazla servet kazandırılacaktır. Başlangıçta yalnızca yerel köylüler katılırdı ancak şimdi festival yılda 70.000 kişiyi cezbetmektedir.

La Tomatina – İspanya

Her yılın son Çarşamba günü Bunol’da düzenlenen bu festival, dünyanın en büyük gıda mücadelesidir. Geçit töreni, yemek yarışmaları ve daha pek çok şey de dahil olmak üzere festival tarafından düzenlenen birkaç etkinlik var. Ancak, festivalin en önemli noktası, 20.000 kişi arasında bir saat süren domates savaşı.

Domates Festivali (La Tomatina)
Domates Festivali (La Tomatina)

Bebek Zıplama Fiestası – İspanya

Bu festival İspanya’da yapılır ve 1620 yılına dayanıyor. “El Salto del Colacho” (Şeytan Atlaması) olarak bilinen bu eylem, geçen yıl doğan bebeklerin üzerinde atlama yapıyor. Erkekler Şeytan gibi giyiniyorlar ve bebekler caddede minder üzerine oturuyorlar. Dünyanın en tehlikeli festivallerinden sayılır, kökenleri bilinmiyor. Bununla birlikte, festivale günah bebeklerini temizlemesi söylenir ve hayattaki kötü ruh ve hastalıklara karşı onları korur. Ne bileyim bebekli gitmeyin bizce yine de, bir içimizi açmadı bu festival sanki.

Bonus : Noel Pazarları

Noel Pazarları için her ne kadar festival diyemesekte, şehirlerin süslenmesi, sıcak şarap servisleri, sokaktaki pazarlar adeta festival havasında geçen yılın son zamanlarını değerlendirebileceğiniz ve Avrupa’nın bir çok yerinde karşınıza çıkan soğuk Aralık’ı sıcacık ortama çeviren pazarlardır. Türkiye’den de artık Noel Pazarları turları düzenlenmekte , bu atmosferi yerinde görmek için insanlar Aralık ayında Avrupa’nın farklı noktalarını ziyaret etmektedirler. İsveç’ten Almanya’ya , Prag’dan Brüksel’e bir çok yerde bu güzel atmosferi yaşayabilirsiniz.

Bavulda Unutulmaması Gerekenler Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir