Moka Pot İle Kahve Demleme

Uzun süredir kullandığımız moka pot ile kahve demleme son zamanlarda popülerliğini arttırmışken sizlerle deneyimlerimizi paylaşalım istedik.

Devamlı kahve içtiğimiz için evde de güzel kahve yapma arayışlarına girdik ve kahve makinası olmadan en iyi sonucu Moka Pot ile alabileceğimizi anladık.

Moka Pot Nedir?

Kahve demlemenin en basit yoludur Moka Pot. İtalyan kültürüne dayanır. Eskiden expresso makinaları yokken kullanılan yöntem. Yurt dışında,  özellikle İtalya’da hala evlerde yaygın olarak kullanılıyor. Türklerin cezvesini andıran, üç parçadan oluşan evde hızlı ve oldukça lezzetli kahve demleme aletidir.

Moka Pot Parçaları

Hangi Moka Pot Alınmalı?

Artık neredeyse her kahveci ya da mutfak gereçleri satan dükkanlarda var. Moka Pot’un en bilindik markası yukarıda bahsettiğimiz gibi İtalyan ürünü Bialetti. Ancak fiyatı diğer markaların biraz üzerinde. Alternatif olarak Ikea’dan aldığımız Moka Pot’u görebilirsiniz.

İkea Moka Pot

Sistem TÜM Moka Pot’larda olduğu gibi Bailette ile aynı .

Moka Pot’un Lezzeti nasıl? Moka Pot ile hangi kahve çeşitleri yapılabilir?

 

Moka Pot ile kahve demleme nin açıkçası biz bu kadar güzel olacağını hiç tahmin etmemiştik. Hem sert içimli hem de yumuşak içimli olarak ayarlanabildiği için lezzetini istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz.

Evinize alacağınız moka pot ile shot espressolar oluşturabilirsiniz. Ve aldığınız moka potun kapasitesine bağlı olarak 6 shot çıkartabilirsiniz. Ayrıca büyük bardaklarda üzerine sıcak su ekleyerek tadını biraz açabilirsiniz, ya da biraz süt ekleyerek flat white kıvamına getirebilirsiniz. Özellikle daha büyük bardaklarda buzla birleştirip az soğuk su ekleyip ice americano ya da yine buz , soğuk su ve çok az soğuk süt ile ice latte oluşturup evde Starbucks havası yaratabilirsiniz.

Moka Pot Kullanımı

Klasik demleme yöntemine başlayalım. Moka Pot 3 bölümden oluşuyor. Şu şekilde sıralayabiliriz ; su haznesi, kahve haznesi ve son bölüm (kahveniz hazır).

  1. Su bölümüne fotoğrafta görüldüğü yere kadar su dolduruluyor. Özellikle suyun bu kısmı geçmemesi gerekiyor. Su ısındıkça içeride kalan havası dışarıya atamıyor.
Moka Pot Su Haznesi
  1. Kahve haznesine kahvenizi koyuyorsunuz. Bu kısım önemli. Eğer kahvenin sert olmasını istiyorsanız kahveyi burada sıkıştırmanız gerekiyor. Ancak yumuşak içimli olmasını istiyorsanız direk dökebilirsiniz.
Moka Pot Kahve Haznesi
  1. Ve expressonun hazır.
Moka Pot Demleme

Burada size vereceğimiz püf noktalardan ilki kahveyi moka pot demlemesi için öğüttürmeniz olacak. İkincisi ise ve önemlisi; orta hazneye kahveyi koyup kaşıkla bastırırsanız yani kahveyi sıkıştırırsanız daha keskin bir sonuç alırsınız, koyduğunuz gibi bırakırsanız ise daha içimi yumuşak bir tat elde edersiniz.

Moka Pot ile kahve demleme kısa vadede evde ki kahve makinalarının yerini alacak gibi görünüyor.

Ayrıca çok az yer kapladığı için kampa da rahatlıkla götürebilir portatif ocak üzerinde kahvenizi doğada demleyebilirsiniz.

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir