Kuksa

Son dönemlerde özellikle kamplarda kullanımı hızla artmaya başlayan, adını sıkça duyduğumuz kuksa nedir, nasıl yapılır, kullanımı ve bakımı nasıldır sorularını sizler için cevapladık.

Öncelikle nedir ile başlayalım. Finlandiya’da yüz yıllardır kullanılan ahşap bir bardaktır. Menşei kuzey İskandinav  Sami halkına aittir. Antartika bölgelerinde kişisel içki bardağı olarak kullanılmıştır. Isıya ve sıvıya dayanıklıdır, tek parçadan oluşur, el yapımıdır.

Kuksa Nedir

İnanışa göre; kuksa kişinin yaban hayatı ile arasındaki bağı temsil ediyor. Finlandiya kültürüne göre satın alınması oldukça yanlış, kişinin kendi yapması ya da bir başkasının ona hediye etmesi gerekiyor.

İdeal  kuksalar tek bir ağaç parçasından oyulup  doğal ürünlerle sıcak sıvı temasına dayanıklı ve antibakteriyel özellikler kazandırılarak yapılır. Ahşabın yalıtkan özelliği sayesinde içeceklerin sıcaklığını korumasını sağlar

Huş ağacı, ceviz, zeytin, şimşir ve ayous ağacı gibi özel ağaçlardan yapılır her ağaçtan yapılamaz.

Kuksa Kullanımı

Bu ürün için doğru kabul edilen malzemelerden yapılmış bir kuksanın ömrü oldukça uzundur ve kullandıkça ömrü artar. Kalın yapısı sayesinde içeceklerin sıcak, soğuk olması fark etmeksizin çıplak elle tutabilirsiniz.

Hafiftir, outdoor aktivitlerinde yerden ve ağırlıktan kazanç sağlatır.

Talebinize, zevklerinize ve kullanım amacınıza göre istediğiniz ebatlarda üretilebilir. 

Kuksa Bakımı

Kuksa bakımı

Kolay temizlenir. Deterjan kullanılmaz, makinaya atılmaz, sadece soğuk su ile temizlemeniz yeterlidir. Elde yıkanmalıdır. 

Kapsamlı hijyen için ihtiyaç duyulduğunda yemek sodası kullanılabilir. Yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda kullanıldıktan sonra  içinin kurulanması yeterlidir.

Uzun  süre kullanıldıktan sonra ihtiyaç duyulması durumunda ince zımpara ile içi zımparalanıp bitkisel yağlar ile  yağlanabilir.Kamp Mutfağı Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir