Klasik Araba ile Yolculuk

Klasik araba ile yolculuk ; Hikayemizin başında bize Laci’nin eşlik ettiğini sizlere iletmiştik. Kendisi Mercedes W123, 1983 model klasik bir yol arkadaşıdır. Kendisi bizden büyük olduğu için öncelikle ona saygı duyuyor ve bizi ulaştırdığı her yer için teşekkür ediyoruz. Arada zorladığı , naz yaptığı olmuyor değil ama sağolsun hiç yarı yolda da bırakmadı bizi. Ayrıca yolda W123’lerin birbiri ile selamaştığını görebilirsiniz, siz de yolda bizi görürseniz kornaya basın:)

Yaşından dolayı yolculukta keyifli yanlarının yanında zorluklarıda getiriyor. Klasik araçla yolculuk yapmanın 5 zorluğunu sizler için sıraladık;

Klima

Biliyorsunuz ki eski arabaların çoğunda klima bulunmuyor. Lacininde bazı modellerinde var ama şansımıza bizimkinde yok. Yaz aylarında büyük sorun yaratıyor. Çünkü güneşin altında kaldıkça içerisi bildiğiniz hamama dönüşüyor. Bunu camlara metalize güneşlik takarak gittiğimiz yerlerde engellemeye çalışıyoruz ama yine de sorun oluyor. Kışın ise bir kaloriferimiz var, kuzine soba gibi anlatmaya doyamayız 🙂

Klasik Araba Sürüş Zorluğu

Sürüş Zorluğu / Yorgunluğu

Klasik araba ile yolculuk oldukça zevklidir. Yolda tanıştığımız bazı dostlarımız “ya bunların koltukları çok rahat”, “esas bunlardan alacaksın bir tane, keyfine bakacaksın” gibi cümleleri çok söylüyorlar. Evet gerçekçi olalım ilk bindiğiniz zaman klasik arabaların koltukları yaylı olduğu için çok rahat geliyor. Fakat birkaç saatten sonra maalesef o koltuklar hiç rahat olamamaya başlıyor. Ciddi bel ağrısı ve yorgunluğa sebep oluyor. Her ne kadar arabanız bakımlı da olsa sonuçta yeni model gibi olmuyor.

Yakıt

Klasik araba ile yolculuk ediyorsanız bu konu burada çok önemli. Kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Çünkü eski arabalarının motor hacimleri ister büyük olsun ister küçük hiç fark etmeksizin çok yakıyor. Bizim laci’de LPG var ama yine de 33LT gaz ile maksimum 260km yol yapıyor.

Klasik Araba Tamir

Tamir / Bakım

Her araba gibi klasik arabalarında bakıma ihtiyacı vardır. Fakat yeni modellere göre hem ustasını bulmak zor hem de daha çok özen göstermek gerekiyor. Parçası pahalı ve bulması zor. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz eski arabalar çok daha sağlam olduğu için bakımını ve tamirlerini düzgün yaptırdığınız süre boyunca hiçbir zaman sizi yolda bırakmayacaklardır.

Lastik

İnsanlar yürürken ayak rahatlığının önemi nasıl ise araçlar içinde aynı öyledir. Lastiklerinizin mevsime ve yol şekline uygun olması gerekmektedir. Eskimiş, tarihi geçmiş ve sertleşmiş lastikler sizi yolda bırakmak için ellerinden geleni yaparlar. Klasik araçlar içinse yumuşak lastikler size daha çok konfor sağlayacaktır ve lastiklerinizin diş yüksekliğini devamlı kontrol ettirin. Lastiklerinizin dişleri kısaldıkça toprak ve çamurlu yollarda kalma riskiniz daha çoktur.

Yolunuz Açık Olsun 🙂Kamp Ekipmanları Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir