Kış Kampı Yapacaklara 10 Hayat Kurtaran Öneri

Bu yazımızda kış kampı yapacaklara 10 hayat kurtaran öneri hazırladık. Kış kampları çoğu kamp severlerin korkulu rüyasıdır. Bu yazımızda ki tavsiyelere uyduğunuz zaman gönül rahatlığı ile kış günlerinde kamp yapabilirsiniz…

Uyku Tulumu

Kış kampı yapacaklara 10 hayat kurtaran öneri lerin başında uyku tulumu yer alıyor. En az-10 derecelik bir uyku tulumu alın. Uyku tulumunuz mümkünse su geçirmez olsun.Islanırsa tekrar kurutması en zor olan ekipmanlardan birisidir. Uyku tulumunda uyurken asla yüzünüzü tulumun içine sokmayın. Nefesinizle ortaya çıkan nem uyku tulumunun izolasyonunu ortadan kaldırır, sabaha ıslak ve soğuktan titreyerek uyanmanıza sebep olur. Uyku tulumu ısı üretmez ısıyı korur! Bu yüzden kalın kıyafetler ile tuluma girmeniz sizi sıcak tutmaz. İçlik veya polar pijamalar tercih edebilirsiniz.

Kamp Çadırı

Havalandırma Bölümlerini Asla Kapatmayın

Bulunduğunuz yerde buz gibi dondurucu bir soğuk olsada kamp çadırının havalandırma bölümlerini asla kapatmayın. Aksi takdirde nefesinizle yoğunlaşmaya sebep olur ve çadırın içinde nem, kar, buz veya yağmur oluşturursunuz.

Pillerinizi ve Bataryalarınızı Korumak

Soğuk havalarda piller ve bataryalar daha çabuk biter. Örneğin telefonlarınızın şarjı hiç olmadığı kadar hızlı bitebiliyor hatta şarjı yüzde 30-40 olmasına rağmen aniden kapanabiliyor. Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda (özellikle geceleri) bu tarz ekipmanları uyku tulumunuzun içinde muhafaza edin. Tulumun sıcaklığıyla kullanım ömürleri uzayacaktır

Kamp Konumu

Bulunduğunuz Konumu Yakınlarınıza Bildirin

Doğada yaptığınız her kampta en az bir yakınınıza mutlaka bulunduğunuz konumu bildirin. 

Kamp Yemeği

Alkol almayın


Kış kampı yapacaklara 10 hayat kurtaran öneri lerin beşincisi alkol. Alkol vücutta sıvı kaybına neden olur. Vücudunuzda ki sıvı kaybı sizin gece üşümenize sebep olacaktır.

Kesinlikle Aç Kalmayın

Soğuk havada aç kaldığınız takdirde daha çok üşüyeceğinizi unutmayın. Hiçbir öğünü atlamadan beslenmeye özen gösterin. Hatta ek öğünler bile ekleyebilirsiniz. Yanınızda çikolata, kuruyemiş gibi enerji veren yiyecekler bulundurun. Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur.

Mat Kullanımı

Normal şartlarda tek bir mat kullanmak izolasyon için yeterli olsa da kış şartlarından yedek bir mat taşımak çok daha iyi olacaktır. Bir çift yoga matını kullanmak zeminle aranızda izolasyon sağlar. Şişme yatakların içindeki hava kısa sürede soğuyacağı için ısı kaybına yol açar.

Kıyafet Seçimi

Özellikle dağcılar için üretilmiş termal içlikler vücut ısınızı ciddi koruyacaktır .Boyunluk, şapka, termal çorap, tercih edebilirsiniz. Gün içinde sizi terletmeyecek katmanlarda giyinmeniz önemli. Yanınızda yedek kıyafet bulundurmanız önemli. Polar mont, rüzgarlık, uzun kollu, pantolon, çorap gibi kıyafetleri tulumun ayak veya yan kısımlarına koyabilirsiniz. Böylece tulumun içindeki boşluk azalır ve daha kolay ısınırsınız. Sabah uyandığınızda da tulumdan çıkmadan kıyafetlerinizi giyerek sabah ayazına karşı hazırlıklı olursunuz.

Kamp Ateşi

Sıcak Su Torbası

Ufak bir şişeye yada sıcak su torbasına koyacağınız sıcak suyu ayaklarınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz. Uyku tulumunda tutacağınız sıcak şişe hem sıcaklık verecektir hem de uyandığınızda içecek ılık suyunuz hazır olacaktır.

Çişinizi Tutmayın


Kış kampı yapacaklara 10 hayat kurtaran öneri lerin sonuncusu. Çişinizi tutmanız vücudunuzun daha fazla üşümesine neden olur. Ayrıca vücut çişi tutmak için fazladan kalori harcar. Özellikle gece yatmadan önce hava ne kadar soğuk olursa olsun çişinizi yapıp uyku tulumuna girmeniz ısınızı korumakta size fayda sağlayacaktır.

İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir