Kiralık Karavan Hakkında

10 günlük gezimizden sonra kiralık karavan hakkında deneyimlerimizi anlatmaya geldik. Pandemiden dolayı balayı planımız iptal olunca Türkiye içinde ne yapsak diye düşündük ve en çok deneyimlemek istediğimiz ve insanlardan uzak olabileceğimiz yolu seçtik, karavan kiraladık. Yani biz balayı için karavanla yolculuğa çıktık onu da bir başka yazıda anlatmıştık hemen buradan ulaşabilirsiniz. Gelelim kiralık karavan hakkında detaylara;

Kiralık Karavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gittikçe artan karavan kiralama şirketleri arasında doğru seçim yapmanız çok önemli. Hem yolda kalmamanız hem de güvenilir bir yerden kiralamanız açısından. Biz bir dostumuzun tavsiyesi üzerine karavanımızı kiraladık, açıkçası büyük kiralama firmalarını kullanmıyorsanız deneyim çok önemli bizim için. O zaman ilk sıraya güvenilir firma dedik.

İkinci sıraya araç tipini yerleştirelim. Kaç kişi seyahat edeceğiniz, nasıl bir karavana ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Karavanda emniyet kemerli koltuk sayısı kadar kişi yolculuk yapabilir.

Kiralık Karavan Hakkında

Kasko bir diğer önemli nokta. Aracın kaskosu olup olmadığını sormalısınız. Yolda herhangi bir sorun yaşarsanız güvenceniz olur.

Araçtaki teknik ekipman hakkında önceden bilgi almalısınız. Bunlardan bir kaçını örneklemek gerekirse; kaç lt temiz su deposu kaç lt gri su deposu bulunuyor, yaşam aküleri kaç amper, wc var mı varsa hangi tip gibi konuları sorup içinizin rahat edeceği cevaplar almalısınız.

Karavan Kiralama Şartları

Şirketlere göre farklılık gösterse de karavan kiralamanın başlıca şartları var. En az 5 yıllık ehliyete sahip olmak. 27 yaşından büyük olmak. Kira ücretinin peşin tahsil edilmesi, içerisindeki ekipmanlar için depozito alınması ve en az kiralama süresinin olması gibi şartlar var.

Karavan Kiralama Şartları

Hangi Ehliyet Tipi Gerekiyor?

Ehliyet tipi karavan kiralama hakkında çok gelen sorulardan biri oldu. Açıklama getirmek gerekirse, motokaravanlarda 3500 kg geçmeyen araçları kiralamak için B sınıfı ehliyet tipi yeterli. Çekme karavan için maksimum 750 kg yüklü ağrılığı bulunan karavanlar için yine B sınıfı ehliyet yeterli.

Kiralık Karavan Fiyatları

Gelelim konunun kiralama fiyatlarına. Kiralık karavan fiyatları gün geçtikçe pahalanıyor maalesef. Pandemi ile birlikte kamp ekipmanları gibi karavan kiraları da arttı. İnsanların doğaya kaçma ve kalabalıktan uzaklaşmak için gördüğü ilk yollardan oldu. Örneğin günlük fiyatlar karavan tipine ve kiralama firmasına göre değişiklik gösterse de 500 – 1000 TL arası değişmekte şu an. İçerisindeki ekipmanlar için alınan depozito da ortalama 3000 TL.

Bizi Instagram’dan takip edip güncel paylaşımlarımıza erişmek için Tıklayınız

Bizi YouTube’tan takip edip izlemek isterseniz TIKLAYINIZ

Karavanda Balayı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir