Kazdağları Gezi Rehberi

Gel vatandaş gel. Biz yola çıktık. İlk durağımız olan Kazdağları Gezi Rehberi ni sizler için hazırladık. Biz yolculuğumuzun bir gününü Kazdağları’na Balıkesir Edremit’ten çıkarak geçirdik ve ufak bir alanda inanılmaz güzel bir doğa ile karşılaştık.

Kazdağları Şelaleleri

İlk Durak Hasan Boğuldu

Hasan Boğuldu adını bir sevda efsanesinden almış. Kazdağları Milli Parkı’nın içerisinde ve giriş 7 TL.

Özellikle yaz aylarında çok sayıda turisti hem doğası hemde buz gibi suyun cezbetmesiyle kendine çekiyor.

Yolu oldukça zorlu ve kayalık. Ayağınızda muhakkak deniz ayakkabısı olmalı, parmak arası terliklerle inanılmaz zorlu bir yürüyüş yaparsınız. Her ihtimale karşı yanınıza havlu alın, belki bir çılgınlık yapıp buz gibi suya atlarsınız. Zira biz dizimize kadar girdik iki dakika dayanabildik.

Kazdağları Hasan Boğuldu Şelalesi

Sütüven Şelalesi

Hasan Boğuldu’yla aynı bölgede olan Sütüven Şelalesi’nin daha uzaktan sesini duyabiliyor, hatta serinliğini hissedebiliyorsunuz. Eğer soğuğa dayanıp suya girebilirseniz şelalenin altına kadar yüzebilirsiniz. Şelale girişinde asma köprüden geçerek fotoğraf çekebilir sonrasında kaya merdivenlerden şelalenin döküldüğü yere inebilirsiniz.

Hasan Boğuldu Piknik Alanı

Hasan Boğuldu deresinin kenarlarından piknik masaları mevcut, isterseniz mangalınızı getirip kenarında piknik yapabilirsiniz ama oldukça kalabalık olduğunu söyleyelim. Derede karpuz soğutmak istiyorsanız sizi buraya alalım. Lütfen pikniğinizi yaptıktan sonra çöplerinizi toplayınız.

Kazdağları Köyleri

Zeytinli Köyü

Zeytinli Köyü kaz dağlarının eteğinde her yerden mis gibi suların aktığı şirin mi şirin bir köy. Meydanda çay ocağı, çiğ börekçi Gülşen Abla ve ev poğaçası satan abla ile mola verebileceğiniz güzel bir nokta. Zeytinyağı ve el yapımı sabunları satan küçük dükkanlara uğrayabilirsiniz. Eski Rum evleri arasında fotoğraf çekip Zeytinli deresini görebilirsiniz.

Mehmetalan Köyü

Zeytinli Deresinden yukarı, Stabilize yoldan ayrılmadan 6-7 km yukarı doğru çıktığınızda Akaleos ile Hızır kampa ulaşacaksınız. Her iki kamp yeri de günlük girişi kabul etmiyor. Akaleos’u gezdik ve çok beğendik. Derenin kenarına kamp yapabileceğiniz ya da bunglov evlerde konaklayabileceğiniz huzurlu bir ortam. Derenin berraklığı ve doğaının karşısında büyülenmemek elde değil.

Günlük giriş olmadığı için biz bu dereye nerden girebiliriz diye düşündük, yolu takip ettik, bir kaç gencin sesini duyduk ve gördüğümüz arabaların yanına hemen park ettik. Patika yoldan indiğimizde baktık ki derenin devamında yüzebileceğimiz yine cennet gibi bir alan. Bir yandan gençler ağaçlara halat bağlamış atlıyorlar bir yandan kayalıklardan atlayanlar… Sanırsınız Tayland tropik ormanında dereye atlayacağız. Yine su buz gibi ama renkler, berraklık o kadar güzel ki. Yani bir anda siz kimsiniz de bu suya siyanür karıştıracaksınız diye bağırası geliyor insanın.

Kazdağları Gezi Rehberi

Kazdağları Konaklama

İda Natura Otel

 Bir gecelik konaklamamızı İda Natura otelde yaptık. Bildiğiniz gibi Kazdağları’nın diğer adı İda Dağları , o yüzden bu bölgede bir çok İda isimli otel ya da mekan görebilirsiniz. Kızılkeçilli köyünde çok sakin, doğa ile iç içe, bahçesinde bir sürü hayvanın olduğu bunglov evlerde konakladık.

Kazdağları ucuz pansiyon fiyatları ve Kazdağları kaplıca otel fiyatları ile son zamanlarda oldukça rağbet görmekte. Biz Kazdağları termal otel tavsiyesi sizlere çok vermek isterdik fakat sizlerin keşfine bırakıyoruz. Bulduğunuz güzel termal otellerini bizimle paylaşabilirsiniz.

Kazdağları İda Natura

Kazdağları Gezi Rehberi yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz….

KAZDAĞLARI GEZİ REHBERERİ VLOG VİDEOMUZU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

Gittiğimiz En İyi Kamp Yerleri Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir