Karavanla Salda Gölü

Karavanla Salda Gölü yolcuğumuzun son durağı. Salda Gölü görmeyi çok istediğimiz ve merak ettiğimiz bir yerdi. Ve geldiğimiz için pişman olmadık, görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Eğer kendi aracınız var ise turla gelmenize gerek yok kendiniz rahatça gezebilirsiniz.

Salda Gölü Tabiat Parkı

Salda Gölü tabelalarını takip etmeye başlayınca karşımıza ilk çıkan konum burası oluyor. Buraya giriş ücretli ve bizim karavanımız da büyük araç kategorisine girdiği için giriş yapmadık. Sitesinden ücretlerine bakabilirsiniz. Dışarıdan gördüğümüz kadarıyla sahili çok güzel, piknik masaları var ve ufak bir çocuk parkı mevcut. Ayrıca büfe ve WC tabelaları da mevcut. Çocuklu iseniz burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Beyaz Adalar Plajı

Beyaz Adalar Plajı yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası. Özellikle tur araçları direkt olarak buraya geliyor. Wc, duş, ufak kafeler, hediyelik alabileceğiniz yerlerin tamamı burada. Giriş için ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor. Aracınızı otoparka bırakabilirsiniz. Biz de karavanı otoparka bırakıp etrafı gezdik. Burada göle girmenin tehlikeli olduğu tüm tabelalarda yazıyor. Çok dikkatli olmanız gerek çünkü dibi bataklık yapısına sahip olduğu için adımınızı atar atmaz sizi dibe çekiyor. Deniz gibi yüzmeyi planlarsanız hayal kırıklığı olur, fotoğraf çekmek için değerlendirebilirsiniz. Dubaların olduğu bölgeden ilerlerseniz diz seviyesini geçmeden yürüyüş yapabilirsiniz.

Salda Gölü Beyaz Adalar Plajı

Yakın zamanda doğal alana zarar gelmemesi için Beyaz Adalar bölgesinin kapanması planlanıyor Mars yüzeyine en çok benzeyen Salda Gölü’nün. Pandemi zamanı bile bu kadar turist gördükten sonra belki de doğru karardır diyoruz. Önceki zamanlarda kim bilir nasıl kalabalık oluyordur. Amaç doğal güzellikleri korumaksa her türlü önlem alınmalı. Ama gölün etrafında keşfedebileceğiniz bir çok yer var. Karavanla Salda Gölü ‘nü gezmeye devam ediyoruz.

Karavanla Salda Gölü / Doğanbaba Plajı

Beyaz Adalar’dan çıkıp göl etrafında dolaşmaya karar verdik ve Doğanbaba Plajı tabelasına denk geldik. Hemen karavanla girdik bu tabeladan çok güzel ağaçlıklı bir sahile girdik. Özellikle yazın gidiyorsanız bu sahili değerlendirebilirsiniz hem oturacak yer mevcut hem gölgelik hem de sakin. Her yerde olduğu gibi burada da göle girmenin tehlikeli olduğu yazısı var daha önce de söylediğimiz gibi dibi bataklık olduğu için aşağı doğru çekim çok yüksek.

Doğanbaba Plajı

Biz de karavanla burada durup güzel bir kahve demledik. Ve keyifle manzaranın tadını çıkardık. Bu arada burada karavanla konaklamanın yasak olduğuna dair bir ibare göremedik. Tabii ki ateş yakmadığınız ve doğayı kirletmediğiniz sürecek.

Karavanla Salda Gölü / Doğanbaba Plajı

Salda Tostu

Buralarda ne yenir diye araştırdığımızda Salda tostunun meşhur olduğunu gördük ve deneyelim dedik. Beyaz Adalar plajında yan yana birkaç tane yemek yiyebileceğiniz kafe bulunuyor. Bunlardan bir tanesinde denedik muhakkak yiyin diyebileceğimiz kadar farklı bir şey değil ama meşhur olduğu için etrafta farklı bir yemek bulmak zor. O yüzden karnınız acıkırsa deneyebileceğiniz güzel bir tost diyebiliriz.

Lavanta Tarlaları

Karavanla Salda Gölü yolculuğumuzda en çok gördüğümüz ya da internetten araştırırken karşımıza lavanta tarlaları oldu. Ancak lavantaların hasat zamanı olduğu için bahçelere denk gelemedik. Sadece fotoğraf çektirmek için bırakılmış ufak birkaç alan ve hediyelik eşya satan yerlerde toplanmış demetler vardı. Ben de çok seviyorum hem kokusu hem kendisi çok güzel ancak çok fazla arı çektiği ve arıdan çok korktuğum için yaklaşmadım. Hasat zamanı olmasa da sanırım bu tarlalar benim için değil. Eğer sizin böyle bir merakınız var ise hasat zamanını kontrol edip gidebilirsiniz.

Siz de Salda Gölü deneyimlerinizi ya da merak ettiklerinizi bize yazabilirsiniz.

Bizi Instagram’dan takip edip güncel paylaşımlarımıza erişmek için Tıklayınız

Bizi YouTube’tan takip edip izlemek isterseniz TIKLAYINIZ

Karavanda Balayı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir