Kamp Sandalyesi Tamiri

Derdinize derman olmaya geldik desek yalan söylemiş olmayız. Kamp sandalyesi tamiri ni anlatacağız. Son yıllarda moda olan kamp sandalyeleri ya da diğer ismi ile rejisör sandalyelerinin devamlı kırılması veya yırtılması kaçınılmaz sonumuz oluyor. İnternette veya marketlerde satılan 50TL’lik yeşil, kırmızı renk seçenekleri ile alınan sandalyeler ne yazık ki hiç uzun ömürlü olmuyor. Bir kaç günlük düzenli kullanımdan sonra kumaşları yırtılmaya başlıyor. Maksimum ağırlık 90kg yazsa bile en fazla 80kg falan olmanız gerekiyor kullanabilmek için. Tek güzel avantajı ise az yer kaplıyor olması ve elde rahatlıkla taşınıyor olabilmesi.

Sandalyelerimiz

Biz ise bu sandalyelerde alırsak kırılacağını biliyorduk. Ne alalım edelim derken biraz daha kaliteli olan fotoğraftaki sandalyelerden sipariş ettik. İlk geldiğinde bizi gerçekten tatmin etti. Sapa sağlam sandalyeler. Kalın demir boruları ve kalın dikişli kumaşları bize güveni ilk kullanımda verdi. Ne yazık ki sadece ikiye katlanabildiği için çok yer kaplıyor. Bizde backpacker olmadığımıza göre Laci’nin (laci artık yok )bagajında bizimle her yere gelebilir.

İki Yıllık Kullanım

İki yıllık düzenli kullanımda yağmur, çamur, tuzlu su gibi etkenlere maruz kaldıktan sonra yavaş yavaş oturma kısmında kumaş deforme olmaya başladı. Ta ki Cunda adasına gideceğimiz gün bir baktık ki kumaş yırtılmak üzere. Sandalyeyi bir şekilde tamir etmemiz gerekiyordu yoksa yırtılacaktı.

Değişecek Parça

Kamp Sandalyesi Tamiri Nerede Yapılır?

Daha önce bir kaç kişiden çanta tamircilerinin dikiş makinesını bunları tamir edebildiğini duymuştuk. Birkaç çanta tamircisi ile görüşünce olmayacağını belirttiler. Tabi yılmak yok. Hemen çadır-branda işi yapan bir arkadaşımızı aradık fakat onlarda ki dikiş makinesınında uyumlu olmadığını overlok makinesı ile yapılabileceğini belirti. Hayda bütün gün ayağımıza gelen overlok makinesı mı bulmamız gerekiyordu. Bunca yıl dalga geçtikten sonra overlok makinesına muhtaç olmak. Bulamadık. Kısa ve net. Onuda aradık ettik dolaştık ama hafta sonu olduğu için kapalılardı.

Şans eseri sokak sokak gezerken birde şansımızı şu oto döşemeciye sorarak deneyelim dedik. “abi kolay gelsin bunun kumaşı değişir mi” dediğimiz anda “hallederiz” cevabını aldık.

Hadi Tamire Başlayalım

Bu sandalyeler perçin ile vidalandığı için önce fotoğrafta belirttiğimiz perçinin kopartılması gerekiyor. Ardından oturma kısmında ki uzun çubuk yerinden çıkartılınca oturma kısmında ki kumaşı rahatlıkla çıkartabiliyoruz.

Bozuk Sandalye
Bozuk Sandalye

Yerine kumaş koymak yerine kalınca brandanın daha sağlıklı olacağını düşündük. Eski çıkarttığımız kumaştan daha kalın ama gergin olsun diye aynı uzunlukta brandayı yine iki kat olacak şekilde dikiş makinesında dikiyoruz. Yerine taktıktan sonra ise uzun çubuğu yerine tekrar takıyoruz. Fakat elimizde perçin makinesı olmadığı için küçük civata ve somun ile perçin yerinden sandalyeyi tekrar vidalıyoruz. Somunları biraz çekiçle eziyoruz ki kapatıp açarken bir süre sonra somun hareket edip düşmesin.

Deneme Bir İki

Bu kadar olumlu sonuç alacağımızı hiç düşünmüyorduk. Branda kullandığımız için eskisinden daha sağlam oldu. Artık bizi ne kadar daha idare eder bilemiyoruz tabi ama bize sağlamlık güvenini veriyor. Diğer işlemleri başka yırtılan bölgelerde de yapabilirsiniz. Bizim sağlam olduğu için ellemedik. Artık yırtılan sandalyeleri çöpe atmayı son bulduruyoruz.

Ne kadar ödediğimizi de sizler için söyleyelim. İki sandalye tamiri için 30TL gibi bir ücret ödedik.

Gittiğimiz En İyi Kamp Yerleri Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir