Kamp Çadırı

Bugün bizim de alırken çok araştırdığımız bir konuya değineceğiz; kamp çadırı. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, doğa ile baş başa kalmak, kendi iç sesini dinlemek isteyenler kamp kurarak hoş vakit geçirirler. Kampçılık insanı doğaya yakınlaştırır. Kamptaki konaklamanızın sağlıklı olması için, kamp çadırının mevsime uygun olması ve doğru kurulması gerekir.  Bu yazı dizimizde sizlere kamp çadırının kurulumu hakkında bilgi vereceğiz. Konfor alanından uzaklaşmaya hazır mısınız?

Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Kamp çadırı kampçılık işinin en önemli ekipmanıdır. Kamp çadırı doğru kurulmadığı zaman konfor yönünden olumsuz etkilenirsiniz. Yanlış kurulumlarda, çadır içinde oluşan nem gece boyu hem soğuk tutacak hem de içerinin havasını olumsuz etkileyecektir. Kamp çadırları genelde klasik kubbe kurulum şeklinde inşa edilir. Kamp çadırında taşıyıcı elemanlar direklerdir. Direkler eklem yerlerinden birleştirilerek kamp çadırı kurulur. Çadırın tentesi uygun şekilde yerleştirilmelidir. Çadırı zemine iyi sabitlemelisiniz. Aksi takdirde rüzgârlı havalarda çadır çökebilir, ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Kurulumda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadırı yere sabitlemek için çadırın köşe noktalarındaki yuvarlak halkaları demir çubuktan geçirmelisiniz. Kamp çekici ile çadır yere sabitlenecek şekilde çakılır. Kamp çadırının sağlam olması için kamp çadırının doğru yere kurulması gerekir. Çadırı kurarken rüzgârın esme açısı iyi hesaplanmalıdır. Çadır yanlardan iyice gerdirilerek yere sabitlenmelidir. Bol kalması havalandırmaları kapayacaktır. Çadırın suya yakınlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Kamp çadırı kurmayı bilmiyorsanız hazır kurulan çadırlar satın alabilirsiniz. Hazır kurulumlu çadırlar daha rahat kurum ve sabitleme imkanı sunar. Fakat toplaması biraz daha zordur. Bu konuda talimatları doğru takip etmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Hazır çadır modellerini yere sabitlemek için çakmanıza gerek yoktur.

https://www.instagram.com/p/B0D6LvQBSma/

Kamp Çadırı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp çadır seçimi yaparken kamp yapılacak yerin fiziki şartlarına dikkat etmelisiniz. Kamp çadırınız iklim koşullarına uygun olmalıdır. Kamp çadırı çadırda kalacak kişi sayısına göre seçilir. Kamp çadırları 1, 2, 3, 4 kişilik olmak üzere farklı ebatlarda üretilmiştir. Çadırı paylaşacak kişi sayısına göre uygun boyutta almalısınız. Kamp çadırına malzeme koyacaksanız kamp çadırınızın boyutunu hesaplarken bu durumu da göz önüne almalısınız. Biz 3 kişilik çadır kullanmaktayız böylelikle yanımızda getirdiğimiz çanta ya da gece dışarıda bırakmak istemediğimiz mutfak eşyaları için oldukça geniş yer kalmaktadır. Kamp çadırı yapımında kullanılan malzeme iklim ve yaşam koşullarına uygun olmalıdır.  Kamp çadır iskelet sistemi 3 mevsim, 4 mevsim, 5 mevsim olarak farklılık gösterir.

5 Mevsim Çadır

Mevsime Göre Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kamp çadırları üç mevsim, dört mevsim ve beş mevsim olarak 3 guruba ayrılır. Aktif bir kampçıysanız ya da sadece yazları kamp yapıyorsanız buna göre çadır seçimi yapmalısınız. Yılın bir dönemi yapacağınız kamp için daha uygun bir çadır seçimi yapmanız maddi olarak ta fayda sağlayacaktır.  

3 Mevsim Çadırlar

3 mevsim çadırlar ılıman ve sıcak iklim bölgeleri için uygundur. Zorlu hava koşullarında 3 mevsim çadırlar işinizi görmez. Sizi yarı yolda bırakabilir.

4 Mevsim Çadırlar

Dört mevsim çadırlar ise zorlu kış şartlarına uygun tasarlanmıştır. Gelişmiş ısı yalıtımı ve malzeme tipi ile soğuk havalarda rahat kullanım kolaylığı sağlar. Dağcılık gibi spor faaliyetleri için 4 mevsim çadır kullanımı tavsiye edilir. 4 mevsim çadırlar işlevsel özelliğe sahiptir. Zorlu hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan çadır su itici polyester kaplama kullanılarak yapılmıştır. Hafif yağışlarda koruma sağlayan bu çadırlar aşırı yağışlarda yetersiz kalır. Dört mevsim çadırlar su geçirmez dış yüzeye sahiptir.

5 Mevsim Çadırlar

Beş mevsim çadırlar ise yüksek irtifada rahat kullanım imkânı sunar. En zor hava şartlarında bile bu çadır modelini kullanabilirsiniz. Profesyonel dağcılar için 5 mevsim kamp çadırı önerilir. Yüksek rakımlı zirvelerde ve zorlayıcı hava şartlarında 5 mevsim kamp çadırları kullanılır. 5 mevsim kamp çadırı ağır ve kurulumu zordur.

Kamp Ekipmanları Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir