Günübirlik Gölyazı

Bir hüsran yazısı ile karşınızdayız Günübirlik Gölyazı. İstanbul’a dönüş için yola çıkmışken Gölyazı tabelasını görünce yolumuzu değiştirdik. Dizilerde karşımıza çıkan, çevre illerden günübirlik gezileri ile bu meşhur köyü bizde ziyaret edelim.

Gölyazı’nın Tarihi

Gölyazı, Bursa-İzmir karayolunda Uluabat gölü (Apollont gölü) kıyısında küçük bir yarımadada kurulmuştur. Tarihi, Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Roma döneminden kalanları, evlerin temel taşlarında görmek mümkündür. Tarihi ve coğrafi orijinal özellikler taşır. Apollon Krallığı’nın merkezi olarak bilinmektedir.

Gölyazı Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir

Bursa ilinin, Nilüfer ilçesine bağlı ve Uluabat Gölü kıyısında bulunuyor. Nilüfer ilçesinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlamanın yanı sıra özel aracınız ile de Uluabat Gölü’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan kendi aracınız ile Osmangazi köprüsü üzerinden yaklaşık 2 saat 30 dakika gibi bir sürede Gölyazı’ya ulaşabilirsiniz.

Gölyazı’da Neler yapılır?

Evet başta hüsrana uğradık dediğimiz konuya geldik. Fotoğraflarda ve televizyonlarda gördüğümüzden farklı bir Gölyazı var kaşımızda. Yapabilecekleriniz oldukça kısıtlı. Öncelikle hafta sonu gidiyorsanız aracınızı köyün merkezine almıyorlar, oldukça geride bir otoparka bırakıp yürüyorsunuz. Tabi turist çeken bir yer olduğu için kalabalık bir grupla yürüyorsunuz. Merkeze geldiğinizde sizi Ağlayan Çınar karşılıyor. Sanırım en güzel yanı bu koca çınarı görmek oldu.

Neden Ağlayan Çınar Deniyor?

 Yüzyıllar içinde gittikçe yan yatan ağacın gövdesinin bir bölümünden zamanla doğal kaynak suyunun yüzeye çıktığı bir oluk oluşması, o oluktan akan suyun da ağacın altında minik bir havuz oluşturması bu ağaca ağlayan çınar denmesine neden olmuştur.

Gölyazı Çınar Ağacı

Aziz Panteleimon Kilisesi

1903 yılında yapımı tamamlanan yaklaşık 115 yıllık kilise Gölyazı’nın tarihi yapılarından birisidir. Şu an fotoğraf çekmek ve kısa bir tur atmak için açık durumda.

Aziz Panteleimon Kilisesi
Aziz Panteleimon Kilisesi

Ada Turu

Adayı turlamak yaklaşık 45 dakikanızı alır ancak ara sokaklarda fotoğraf çekebilir eğer zamanı ise kapıların önünce domates kaynatan teyzelere selam verebilirsiniz. Bisiklet kiralama imkanınız da bulunuyor.

Sandal Turu

Adanın geçim kaynağı sanıyoruz ki sandal turları. Her noktada 3-4 kişilik tekneler görebilirsiniz. İsterseniz 2 kişi içinde kalkıyorlar. İki tur var biri ufak tur sadece adının etrafını dolaştırdığı zaman 30TL, ikincisi kız adası ve nilüfer çiçeklerinin görünebileceği büyük tur. Kalabalık ve çok rüzgarlı olduğu için biz tercih etmemiştik ancak yaklaşık 50 TL. Eğer dönüş yolunu yürümek istemezseniz sandal turları sizi otopark alanına geri bırakıyor.

Günübirlik Gölyazı Sandal Turu

Gölyazı Kahvaltı

Özellikle gözlemecilerin yoğun olduğu bir köydeyiz ama sınırlı da olsa kahvaltı çeşitleri sunan yerlerde var. Bazı evlerin bahçesi göl kenarı olduğu için bahçelerinde servis yapıyorlar. Köy merkezinde bir kahvehane, pastane, fırın, ve bir kafe bulunuyor. Güzel bir Pazar kahvaltısı için 2.5 saat yol gelip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz dikkatli olun.

Eğer mevsimiyse her köşede incir satan insanları görebilirsiniz. Ayrıca yol kenarında incir ağaçları arasında kendinizi kaybedebilirsiniz sakin olun. Ve her turistik köyün vazgeçilmezi benimde en sevdiğim Karadutsuyunu merkezde satan teyzelerden tadabilirsiniz.

Bunun dışında bizce Gölyazı da yapabileceğiniz bir şey yok. Bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Belki de gördüklerimizin etkisiyle kafamızda farklı hayal etmiştik.

Videomuz göreceğiniz gibi adanın çok güzel bir özelliği ise leyleklere ev sahipliği yapması. Daha önce leylek yuvası görmemiştik ve şans eseri kafamızı kaldırdığımızda kocaman bir yuva ile karşılaştık. Sonra öğrendik ki leyleklerin göç yolu üzerinde olduğu ada tam bir leylek cenneti. Hatta Burası Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise 11. Leylek Köyü ünvanına sahip yeri. 

Gölyazı Videomuzu Youtube’dan İzleyebilirsiniz

Ayvalık Gezi Rehberi Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir