Gökçeada’da Neler Yenir?

Gökçeada bizde bir ritüel oldu neredeyse. Bu kadar çok gitmişken sizin için Gökçeada’da neler yenir? yazısı yazalım istedik.

Adanın Meşhur Oğlak Eti

Adada gezen oğlaklar doğal ortamlarında yaşadıkları için burada bu hayvanlara çok önem veriliyor ve denetim altında belirli işletmelere veriliyor. Birkaç işletmede oğlak tandır bulabilirsiniz. Biz kale yolunda ki Yörük Çadırı’nda yemeyi tercih ediyoruz. Lezzeti çok az olarak kuzu etini andırıyor ama kuzu etinde ki koku kesinlikle oğlak etinde bulunmuyor. Daha yumuşak ve çatalda dağılıyor. Genelde kilo ile satılıyor ancak bir porsiyon yanında pilav ve salata ile doyurucu oluyor, 35 TL.

Barba Hristo Tatlıları

Gökçeada’da neler yenir? İddaa ediyoruz ki daha önce bu kadar lezzetli muhallebi yememişsinizdir. Zeytinli köyünde bir köy evinin altında bulunan küçük bir aile işletmesi. Dışarıdan bakıldığında insanı pek cezbetmeyen bir yer gibi görünebilir. Fakat 70 yıldan fazla bir süredir bu işi yapıyor olmalarını her yediğiniz kaşıkta anlayabiliyorsunuz. Sadece 3 çeşit tatlıları bulunuyor. Sakızlı muhallebi, krem karamel ve krem şokola. Günün her saati bütün tatlılardan bulunmuyor. Yoğunluktan dolayı maalesef istediğiniz tatlı kalmıyor ve var olanı yemek zorunda kalıyorsunuz. Öğlen 14:00 açılıyor ve akşam 19:00 olmadan bütün tatlılar bitmiş oluyor. Tatlıların yanında arzu ederseniz keçi sütünden dondurma alabilirsiniz. Bir porsiyon 10 TL.

Barba Hristo

Dibek Kahvesi

Adanın meşhur Dibek Kahvesi, her mekanda tadabilirsiniz. Ancak Zeytinli Köyünde meşhur Madam’ın Dibek Kahvesine uğramalısınız. Ada merkezinden paket halinde satın alabilirsiniz, bizim ağız tadımıza pek uymasada Kavunlusunu da bulabilirsiniz. Paketi 5 TL.

Madamın Dibek Kahvesi

Efi Badem Kurabiyesi

Adanın meşhur bademli kurabiyesi. Ne zaman gelirsek gelelim dönüş yolunda sevdiklerimize götürdüğümüz kurabiye.

Adanın merkezin bulunan büyük bir işletme. Akşam üstünüzü pastanede oturup kurabiye tabağı ve çay ile geçirebilirsiniz. Tereyağlı ve bademli kurabiyeleri ağzınızda dağılarak çok hoş bir tat bırakıyor.

18’li kutu 180 gr 14 TL.

Efi Badem Kurabiyesi

Ada Mantı Ev Yemekleri

Gökçeada’da neler yenir? Yine adanın merkezinde bulunan bir aile işletmesi. Akşam yemekleri için oldukça yoğun ve kalabalık oluyor. Biz de merak ettik ve bir akşam yemeğimizi burada denedik. El yapımı mantılarının tadı hemen insana anne mantısı hatırlatıyor. Sadece mantı değil, günlük ev yemekleri de çıkıyor.

Ada Mantı

Barba Yorgo Taverna

Nerede Rakı içelim? Adadaki tek taverna Barba Yorgo, Tepeköy’de yolu biraz uzun tabi nerede kaldığınıza da bağlı. Fiyatlar ada ortalamasının üstünde ki ille de tavernaya gidip tabak kıracağım diyorsanız bu eğlencenin bir bedeli olmalı. Burası çokça tercih edilen bir mekan.

Barba Yorgo

Gökçeada Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Gökçeada Kamp Yapılacak Yerler Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir