Glamping Nedir ?

Bizim için bu alternatif ikinci sırada yer alsada glamping nedir nasıldır sizler için araştırdık.

Kamp yapmak dile kolay, anlatılırken herkesi özendirir ama iş icra kısmına geldiğinde meşakkati artar. Kamp deneyiminden güvenlik, börtü böcek, konfor gibi şikâyetlerden sebep uzak kalmış olan potansiyel kampçı arkadaşlar için daha güzel bir seçenek olamazdı. 

Glamping nedir ? ‘glamorous’ (büyüleyici) ve ‘camping’ (kamp yapmak)kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen Glamping, kamp hayatının doğal ve sade anlayışını lüksü birleştiriyor.

Daha açık bir deyişle yatağı ve banyosu olan çadır ya da ağaç evde konaklama diyebiliriz.

Tüm dünyada ve ülkemizde sayıları gitgide artan glamping tesisleri, doğa severleri tatilin standart konfor ögelerinden vazgeçmek zorunda bırakmadan vahşi doğayla buluşturuyor. Kış kampları içinse ayrı bir alternatif.

Doğayla baş başa kalmayı çok seviyorsunuz ama çadırda kalma gibi kamp hayatının bazı zorlukları sizi korkutuyor ve konforunuzdan vazgeçmek istemiyorsanız Glamping’i düşünebilirsiniz.

Biraz daha lüks olanları ise, geceleri yatarken yıldızları izleyebileceğiniz, odalarda çift kişilik yatak, banyo,keyifli bir oturma köşesi, mini buzdolabı ve wifi bağlantısı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi kapsıyor.

Türkiye’de ve Yurt dışında Glamping’in farklı konaklama çeşitleri bulunuyor ;

Airstream

Airstreams & Trailers

Römorklar ve karavanlar gibi sabit olarak kamp alanına yerleşen içerisinde banyo, ufak bir mutfak ve oda alanı bulunan 2+ kişinin kalabildiği alanlardır.

Kabin

Kabinler

Kabinler genellikle yurt dışında görünen glamping alanlarıdır . Doğanın ortasında, merkeze en uzak ama nefes kesen manzaralara sahip yine içerisinde kendine ait tuvalet bulunan ancak internet ve elektrik hizmetlerinin kısıtlı olduğu alanlardır.          

Kulübe

Kulübeler

Kulübeler kabinlerden biraz daha büyük, belki + 1 oturma köşesi bulunan, doğanın içinde, yerel malzemelerden yapılan kır evleridir.

Yurt Çadırları

Yurtlar

Genellikle yazlık büyük yuvarlak kalın çadırlardır. Bir platformun üzerine kurulur ve yazın serinliği yakalamanıza yardımcı olur.İçerisinde yatak daha büyüklerinde ise banyo bulunur.

Glamping Çadırı

Çadırlar

Hali hazırda kurulu ve sabit olan Glamping çadırları hazır kurumlardan çok uzak içerisinde bir otel konforu bulunan suite odalardır. Ülkemizde çok yaygın olmasada yurt dışında özellikle Amerika’da oldukça gelişmiş ve yaygın durumdadır.

Ağaç Ev

Ağaç Evler

Ağaç evler en yaygın ve popüler glamping türlerinden biridir. Ülkemizde de oldukça yaygındır. İstanbul’a yakın lokasyonlarda Bolu, Abant, Sakarya çevresinde rahatlıkla bulabileceğiniz, arkadaşlarınızla yada tek başınıza konaklayabileceğiniz huzurlu ve benzersiz deneyimlerdir.

İstanbul’a Yakın Glamping Alanları;

Hindiba Doğa Evi

Abant Yeşil Ev

Kulindağ

Abant Lotus Otel

Ada Bungalov

Kamp Çadırı Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir