Gezi Filmleri

Geçtiğimiz haftalarda Gezi Kitapları hakkında oluşturduğumuz listeden sonra bugün Gezi Filmleri ile karşınızdayız. İzledikten sonra yola çıkma arzunuzu bir kez daha arttıracak 10 gezi filmini aşağıdaki gibi sıraladık.

The Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü) 2004

Motorsiklet Günlüğü

Gezi filmleri nden ilki. Kitabı kadar filmi de öne çıkan ilk önerimiz, 1950’li yılların başlarında Ernesto ve Alberto adlı iki genç, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’ten bir motosikletin tepesinde yola çıkmalarıyla başlıyor.

Into The Wild / Yabana Doğru (2007)

Yabana Doğru

Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

Seven Years In Tibet / Tibet’te Yedi Yıl (1997)

Tibet’te Yedi Yıl

Gezi filmleri nden en popileri. Her gezginin hayali Tibet, kitaplar serisinde de bir Tibet kitabı önermiştik. Brad Pitt’in baş rol aldığı Tibet’te Yedi Yıl , gerçek bir hikayeden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bir dağcının Tibet’te yedi yıl süren macerası boyunca yaşadıklarını ve geçirdiği değişimi konu ediniyor.

Encounters At The End Of The World / Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar (2007)

Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar

Film yapımcısı Werner Herzog’un Antartika seyahatinde objektifine yansıyan özel görüntüler ve değerlendirmelerinden oluşan sürükleyici bir belgeseldir.

Wild / Yaban (2014)

Yaban

Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğin sona ermesiyle kendini adeta kendi kendini yok etmeye adamış bir kadındır. Cheryl annesi Bobbi’nin hatıraları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla boğuşurken bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşecek ve Amerika’nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürüyecektir. 

Ölüm Tarlaları (The Killing Fields) 1984

Ölüm Tarlaları

Gezi filmleri nin bir diğeri de Ölüm Tarlaları. Çoğu gezginin Kamboçya’ya gitme hayali Ölüm Tarlalarında’ki fotoğraflar olsa gerek. Ölüm Tarlaları Kamboçya’da yaşanan trajedinin en acımasız örneği, gitmeden önce izlemeniz gereken filmelerden biri.

Genel hatlarıyla, ABD’de Nixon döneminde yaşanan savaş sonrasında, New York Times adına gelen bir muhabir ile bölge halkından Dith Pran’ın başlarına gelen olayları konu alıyor. Ama arka planına ülkede yaşanan iç karışıklığı fırsat bilerek, gerilla savaşıyla iktidarı ele geçiren radikal komünist Kızıl Kmerler’in yaptıkları toplu katliamları alarak, nasıl bir ölüm makinesine dönüştüklerini gözler önüne seriyor.

Ye, Dua Et, Sev (2010)

Ye, Dua Et, Sev

Kitabını okuduktan sonra izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz ama bu listede olması gereken bir film. Elizabeth Gilbert’in filmle aynı ismi taşıyan ve kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı ses getirici kitaptan beyazperdeye uyarlanan filmde, acılı bir boşanmanın ardından kendini bulma ümidiyle İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesini anlatılıyor.

180 South (2010) 180 Derece Güney

180 Derece Güney

Patagonia’ya seyahat eden bir grup arkadaşın maceralarının anlatığı belgesel tarzı film güzel manzaralar ve harika müziklerin karışımı.

Karda Yürüyen (2003)

The Snow Walker

Kanada’da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan birisinin yolu Eskimo bölgesine düşer. Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda düşer ve Eskimo kız bir yandan yaşamda kalma mücadelesi verirken bir yandan da doğayı da tanıdığı için her ikisini de hayatta tutmaya çalışır.

Arizona Dream (1993) 

Arizona Dream

Son önerimiz 93 yapımı Arizone Dream . Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir. Genç adam New York’un antitezi olan Arizona’ya vardığında onu bambaşka renkler beklemektedir. 

Gezi Kitapları Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir