Geçmişten Günümüze Gezi Kitapları

Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden 80 Günde Devri Alem’e kadar, Odysseia & Homeros’tan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehri’ne çok geniş ve destansı gezi kitapları yazılmış ve hala yeni nesillere yol göstermektedir.  Biz de sevdiğimiz, esinlendiğimiz ve sizlerinde okuması gerektiğini düşündüğümüz 10 gezi kitaplarını şöyle sıraladık;

Hasan Söylemez – Hayata Yolculuk

Gezi kitapları nın birincisi Hasan Söylemez, İstanbul’dan bisiklet ile yola çıkıp batı, orta ve doğu Karadeniz’i kat edip Doğu Anadolu’ya ve Güneydoğu Anadolu’ya pedal vurup, oradan Akdeniz’i geçmiş ve Ege Bölgesi’nden geçerek Tekirdağ’dan İstanbul’a dönmüş. İlk kitabı olan  Hayata Yolculuk’ta da Türkiye seyahatini anlatıyor. Şu anda da Afrika’yı bisikletle gezmekte olup Hayallere Yolculuk Afrika belgeselini çekip bölüm bölüm YouTube kanalında yayınlamaktadır.

Mehmet Genç – Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2

Bu kitabında Genç’in İran, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan gezileri yer almaktadır. Aynı zamanda kitapta 123 tane fotoğraf bulunuyor. Başından geçen hikayeleri kimi zaman hüzünlü kimi zaman eğlenceli kimi zaman ise macera dolu bulacağınız bir kitap.

Gabriel Garcia Maruez- Doğu Avrupa’da Yolculuk

Gabriel Garcia Maruez- Doğu Avrupa’da Yolculuk

Doğu Avrupa’da Yolculuk, Gabriel García Márquez’in 1950’lerde gazeteci olarak Doğu Avrupa’daki sosyalist ülkelere yaptığı seyahatin bir güncesi. Hem yol arkadaşları ve tanıştığı kişilere dair gözlemlerini hem de dönemin toplumsal ve siyasi gelişmeleriyle ilgili Maruez’in yorumlarını bulacaksınız.

Şeref Pınarcı  – Sırt Çantalı Gezginlere Latin Amerika

Şeref Pınarcı’nın uzak kıtaya yaptığı üç ayrı gezinin notlarından ve fotoğraflarından derlenmiş bir kitap. Tek başına bir gezginin başına gelebilecekleri çok doğal bir dille yazıya dökmüş, bir çok gezgine ilham olmaktadır.

Che Guevara – Motosiklet Günlükleri 

Che Guevare – Motosiklet Günlükleri

Che Guevara’nın 23 yaşındaki arkadaşı ile beraber amerika’yı motosikletle gezisi sonucu ortaya çıkmış bir kitap. Külüstür bir motorsikletle yola çıktıkları, gittikleri yerlerde kimsenin yanlarında olmaya tenezzül edemediği cüzzam hastalarına yardımcı oldukları, Arjantinden başlayıp Amerika’nın Miami eyaletinde son bulan gezisini ele alan, kendisinin yazdığı kitaptır. Kübra devrimin habercisi niteliğindedir.

“Bizim gibi kâşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler.”

Göğe Yakın Topraklar: Bir Tibet Yolculuğu-Bora Ercan

Sürgündeki Dalai Lama’nın, Budizmin, manastırların, yoksulluklara rağmen güleryüzlü insanların ülkesi Tibet, gerçek seyahat tutkunlarının bir gün mutlaka görmek istediği yerlerden biri. 

Ye, Dua Et, Sev – Elizabeth Gilbert

Sımsıcak , sürükleyici anı kitabı türkçeye “ye,dua et,sev” adıyla çevrilmiştir. üç farklı kültür zeminini karşılaştırır: İtalya’da keyif, Hindistan’da ibadet ve Endonezya’nın Bali Adası’nda dünyaevi hazlar ve ilahi yücelik arasındaki denge.

Avrupa’da Görülecek 101 Yer – Saffet Emre Tonguç

Avrupa’da Görülecek 101 Yer – Saffet Emre Tonguç

“En iyi profesyonel rehber ve gezi yazarı” ödüllü Saffet Emre Tonguç’un yazdığı  birbirinden güzel kitaplarından biridir. Türkiye’de alanında bir ilk olan ve bütün Avrupa’yı kapsayan kitapta 40 ülke ve 101 yer bulunuyor. Ülkeler hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra çok sayıda görselle zenginleştirilen kitap, “nerede yenir”, “nerede kalınır” gibi ipuçlarını da içeriyor.

Bir çift yürek – Marlo Morgan

Avustralyalı aborjinlerin arasında etnografik bir çalışma yürütmek amacıyla önceleri aborjin taklidi yapan ama kitabın sonlarına doğru başlarda ilkel bulduğu bu insanlara neredeyse tapan bir yazarın kitabıdır. Günümüz kapitalist dünyasındaki yaşam ile aborjinlerin paradan ve hırstan uzak doğal yaşantılarını karşılaştırır. Bu kitabın şahsen benim gönlümde de yeri başkadır.

İber Ortaylı – İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İber Ortaylı – İlber Ortaylı Seyahatnamesi

Gezi kitapları nın son serisi İlber Ortaylı. Yalnız tarihçiliğimizin büyük bir ismi değil aynı zamanda küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 50 yıldır gezen bir “seyyah”. İlber Hoca’nın kendi ağzından ;

“Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya’nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır”

Gezi Filmleri Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir