Evde Soğuk Kahve Yapımı

Sevgili Devamı Yolda okurları. Evde soğuk kahve yapımı nı denedik. Daha önce sizlere buradan moka pot ile kahve yapımını anlatmıştık. Sanırım biz bu evde kahve yapma işini biraz geliştirdik ve Moka Pot ile buzlu kahve yapmayı denedik. İnstagram’da devamlı videolarını görüyor, üçüncü nesil kahveciler de baristalar yaparken hipnotize olmuş gibi izliyorduk. Havalarda ısınmışken soğuk tatlara geçmenin vakti geldiğini düşündük ve hemen fırsat bulup ilk denememizi yaptık.

Moka Pot İle Evde Soğuk Kahve Yapımı

Kahvenizi İstediğiniz Gibi Demleyin

Biliyorsunuz biz evde moka pot ile demleme yöntemini tercih ettiğimiz için çekilmiş çekirdek kahvemizi moka pot ile demledik. Ağız tadınıza göre istediğini kahveyi çektirebilirsiniz. Biz Kenya tercih ediyoruz. Yine demleme yöntemi de size kalmış Moka Pot tercih etmez iseniz kahvenizi french presste, chemexte veya V60 gibi demleme yöntemleri ile demleyebilirsiniz. Hiç biri yoksa üzülmeyin açın granür kahveyi sıcak suda dilediğiniz kıvamda, o da işinizi görür. Bu da sizlerin damak zevkine kalmıştır. 6 shot moka pot yada bir 350ml french press standart ölçülerde iki buz kalıbı dolduruyor.

Espresso’yu Buz Yapmak

Evde soğuk kahve yapımı nda kahvenizi demledikten sonra bir kaç dakika bekletip sıcak halde iken buz kalıplarına dolduruyoruz. İstediğiniz şekilde ve büyüklükte buz kalıplarını kullanabilirsiniz. Biz normal standart buzdolabının kalıplarını kullanıyoruz ve sıcak halde ki kahvelerimizi dondurulmak üzere buzluğa koyuyoruz. Bir gece bekletince sonuç daha güzel oluyor.

Buzlukta donmuş halde ki kahvelerin pratik bir yönü de istediğiniz zaman kullanabiliyor olmanız.

Süt ve Kahve Birleşimi

Süt Ve Kahvenin Birleşimi

Şimdi size kendinizi üçüncü nesil kahve dükkanlarında hissedeceğiniz son aşamaya geliyoruz. Dondurmuş olduğumuz buz kahvelerimizi buzluktan çıkarıp bir bardağın içine dolduruyoruz. Oda sıcaklığında beklettiğimiz sütümüzü içi buz dolayı bardağımızın içine yavaşça ve gezdirerek doldurmaya başlıyoruz. Süt ve kahve oranını istediğiniz yoğunluğa göre ayarlayabilirsiniz. Güzel bir kıvam elde etmek için bir buz kalıbını bir bardak için kullanabilirsiniz.

Tabi süt oranını daha yoğun seviyorsanız ona göre azaltabilirsiniz.

Aroma Katabilirsiniz

Dışarıdan alabileceğiniz aroma şurupları ile kahvenize farklı tatlar verebilirsiniz. Fındık aroması, tarçın aroması, karamel, vanilya gibi aromaları kahvenize ekleyebilir ve lezzet ile içmeye başlayabilirsiniz.

Evde soğuk kahve yapımı nda bildiğiniz ani gelen misafire hazırlıksız yakalanmadım tarifi gibi oldu ama çok da güzel oldu 🙂 Evde  de lezzetli ve keyifli kahve içmek mümkün.

Espresso Lab Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir