Eminönü Gezi Rehberi

Neredeyse ayda bir gittiğimiz, bir türlü kopamadığımız semtimiz için sizlere Eminönü gezi rehberi yazımızı hazırladık. Yahu ne var burada bizde çok bilmiyoruz fakat kargaşası kalabalığı gürültüsü bizi her zaman cezbediyor. Hee birde aradığımız her şeyi burada bulabiliyoruz.

Hala tarihi binaların duruyor olması, çarşılarının eski havası, Yeni Cami’nin eşsiz güzelliği, tarihi Sirkeci tren garının Yeşilçam filmlerinden çıkmış olması, 15 dakika da bir kalkan feribotların korna sesi ve martıların sesleri, Galata köprüsünde balık tutanları merak izlenmesi, hiç fark etmediğiniz bir çatıdan İstanbul’un en güzel manzarası ile karşılaşabiliyorsunuz.

Bu yazıya geldiğinize göre Eminönü gezeceğinizi var sayıyoruz ve önden birkaç ufak tavsiye verelim istiyoruz.

Kesinlikle rahat ayakkabı tercih etmelisiniz. Çok fazla adım atacağınız için rahat etmelisiniz. Biz adım rekorumuzu Eminönü’nde kırdık çünkü 😊

Hava durumunu takip edin. Yağmur da ayrı bir havası var, bunu inkar edemeyiz. Fakat alt yapı eksikliği olduğu için yoğun yağmurda ara sokaklarda mahsur kalabilirsiniz.

Eminönü Cami’leri

Yeni Cami

Eminönü meydanda devasa görselliği göz kamaştıran, yerli yabancı, binlerce insanın gezi ve ibadet için uğrak yeridir. Yeni Cami ya da Valide Sultan Camii, İstanbul’da 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan ve 1665’te zamanın padişahı IV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çabaları ve bağışlarıyla tamamlanıp ibadete açılan camidir.

Yeni Cami – Sene 2012 🙂

Süleymaniye Cami

Eminönü’ne geldiyseniz yürümekten sıkılmayacak ve Süleymaniye Cami’ye gidecekseniz. Mimar Sinan’ın Süleymaniye Cami’yi kalfalık eseri olarak tanımlamıştır. 1550 yılında yapımına başlanmış 1557 yılında ise inşaatı tamamlanmıştır. 1985 yılında dünya mirasına girerek ülkemizde ki önemli yapılar arasına girmiştir. Ramazan ayında iftar açmak için insanların önemli uğrak yeridir.

Nuruosmaniye Cami

Eminönü Gezi Rehberi Nuruosminiye Camiyi dolaşmak için önce Kapalı çarşıdan geçmeniz gerekiyor. Rotanıza öncelik kapalı çarşı ve sonra sonrasında Nuruosmaniye camiye çevirebilirsiniz.

Eminönü Hanları

Büyük Valide Han

Kubbesinden İstanbul’un en güzel manzarasını izleyebileceğiniz meşhur han. Bir dönem kubbesinde fotoğraf çektirme ile meşhur olmuştu. Fakat yoğun ilgiden dolayı hanın çatısı zarar görmüş ve koruma altına alındı. Artık çatıya çıkılamıyor. Ama hala hanın içinde dolaşırken sanki bir oda da Ramiz Karaeski çıkacakmış gibi hissediyorsunuz. Detaylı Büyük Valide Han yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Eminönü Gezi Rehberi Büyük Valide Han

Vezir Han

Ya kitap okunacak ya da kitap bağışlanacak! Eminönü’nü dolaşıyorsanız adım başı tarihi hanlara rastlarsınız. İşte onlardan biri de Vezir Hanı’dır. Bu Vezir Hanı diğer anlardan ayıran en büyük özelliği ise, bu handa konaklayanların okumaları için kütüphanesi olmasıdır. Yanlış okumadınız bu handa kalacaklar mutlaka kütüphaneye girecek ve günlük en az bir cüz kadar(20 sayfa)  kitap okuyacak. Handa kalma şartlarından biri buydu. Diğer ise burada iş yeri sahibi olanlar için ise her yıl kira bedeli yanında aynı zamanda kitap bağışı da yapacaklar. Ve çalıştırdıkları her kişinin mutlaka okuma yazma öğrenmesi ve kütüphaneye gidip kitap okuması şartı vardı.

Tahtakale

Her İstanbul’lu yerini bilmese bile birçok kez ismini duymuştur Tahtakale’nin. Adete bir ticaret merkezi, ne ararsanız bulabileceğiniz bir han. Bakırcılardan dökümcülere, hırdavatçılara, ahşapçılara, hediyelik eşyalara ne ararsanız burada bulabilirsiniz. He tabi almak istediğiniz ürünlerin fiyatına dikkat etmelisiniz.

Zincirli Han

Tek avlulu, iki katlı Zincirli Han’ı benzerlerinden ayıran en temel özellik, bakımlı görünümü. Özgün halini muhafaza eden yapı, koyu yeşile boyalı panjurlu eski odaları, tarihi taş zemini ve moloz taş ve tuğladan kemerleriyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarmaya aday. Hanın kalbi ise avlunun tam ortasında yer alan çeşme ve gerisindeki sarmaşıklı çatısıyla soluklanma bölümü.

Kürkçü Han

Adına anlaşılacağı gibi diyerek cümleye başlamak isterdik ama değil 🙂 Mahmut Paşa yokuşunun sağ tarafında evlilik hazırlıkları yapanların sık sık uğrak yeridir (biz gitmedik 🙂 ) alt katına ve içerisinde iç çamaşırcıları, perdeciler bulunuyor. Üst katında toptan veya parakende olarak ipçiler ve gelinlikçiler bulunuyor.

Laleli Çukurçeşme Han

Dizilerde sık sık gördüğümüz hanın ortasında çay içerken sahnelerin çekildiği meşhur han. 2019 ocak ayında bizde İstanbul kazan biz kepçe diyerek dolaşırken yolumuz Laleli Çukurçeşme Han’a denk geldi. Çay içelim diye girdik ama “ay biz şok “ içeride hiç kimse yok. Ne bir dükkan ne bir insan. Kale koysan çift kale maç yapılır. Neyse ki birkaç güzel fotoğraf çekebildik. Sizlerde giderseniz güzel  fotoğraflar çekebileceğinize inanıyoruz.

Çarşı Pazar Karışır Hemşerim – Eminönü Çarşıları

Kapalı Çarşı

How can i gotothegrandbazaar. Eminönü civarındaysanız bütün turistlerden bu cümleyi duyabilirsiniz. İstanbul’un değil, Türkiye’nin en meşhur çarşı. Burada 007 James Bond filmi mi çekilmedi, “uykular haram oldu” şarkısını klibimi çekilmedi. Bir tek herhalde bizim burada bir fotoğrafımız yoktur.

Kapalı çarşı o kadar büyük ki tamamını dolaşmaya kalksanız herhalde bir gününüzü alır. Antika eşyalardan hoşlanıyorsanız Bedestene uğramalısınız. Dizi ve filmlerde ki el dokuması halıcılar burada. Borsa buranın ara sokaklarında canlı olarak akıyor. Ellerinde telefon döviz alıp satan insanları görüyorsunuz. Büyük imalatçı kuyumcuların dükkanları ışıklar ile göz kamaştırıyor.

Bizim için kötü yönü yok mu tabi ki var. Hala sahte üretim tekstil ürünlerini orijinal parasına satmaya çalışan insanlar var. Tarihi yapıyı önemsemeyip duvarlarına tavanlarına zarar veren insanlarla dolu olması bizi fazlasıyla üzüyor.

Kapalı Çarşı

Mısır Çarşısı

Eminönü meydanda ulaşımı en kolay çarşılardan bir tanesi. İçerisinde çok sayıda porselenci, seramikçi, lokumcu, tekstil dükkanları bulunuyor. İçeriye girdiğiniz yoğun baharat kokusu başlarda sizleri rahatsız edebilir ama 2 dakika alışıyorsunuz ve rengarenk tezgahlarda lezzetleri ürünleri ve güzel fotoğraf kareleri elde ediyorsunuz.

Şark Han

İsmi han olarak geçse de burası bir çarşı. Eminönün yukarılarında mercan yokuşunda.Evlilik öncesi, kına malzemeleri, hediyelik eşyalardan süslere ne ararsanız hepsi burada mevcut. Avmlerde pahalıya satılan hediyelik eşyaları burada çok daha ucuza bulabilirsiniz. Evde kendi mumlarınızı yapmak, nikah şekerlerini yapmak isterseniz parekende olarak satın alabilirsiniz.

Galata Köprüsü

Her Galata Köprüsünü gördüğümüzde aklımıza Sülün Osman geliyor asdasdasd. Adam İstanbul’un göbeğinde köprüyü satmış birde insanları inandırmış. Kral adamsın Sülün Osman.

Galata Köprüsü

Neyse biz konumuza dönelim. Bir köprü düşünün 1800’li yıllarda ki fotoğraflarına bile hayranlıkla bakıyoruz. Üstünde devamlı balık tutan insanları görmek mümkündür. Şanslıysanız sizde oltanızı alıp birkaç balık tutma denemesi yapabilirsiniz veya balık tutanları fotoğraflara bilir, galata kulesinin güzelliğini karşıdan izleyebilirsiniz.

Sirkeci Tren Garı

İstanbul’dan Avrupa varan tren yolunun ilk durağı. Ticaretin ve yolcuğun en önemli noktalarından birtanesi. 1890 yılında hizmete açıldığından bugüne sadece Marmaray yapımı sırasında çalışmalarına mola verdi. Eski halinde trenler direk garın içinden kalkar, avrupaya giden insanların vedalaşmalarına şahit olurdunuz. Şimdiler ise içerisinde gezebileceğiniz tarihi müzesi bulunuyor. Belli dönemlerde çeşitli kermesler veya etkinlikler düzenleniyor. Sirkeci tren gar bizim en sevdiğimiz mola yerimiz. Dışarıda ki çay ocağından 1 saat dinlendikten sonra gezilerimize devam ediyoruz.

Eminönü Müzeler

İş Bankası Müzesi

Eminönü merkez önünden geçtiğimiz ama çoğu zaman fark etmediğimiz, tarihi yapısı ile göz kamaştıran harika müze. Müze binası yapı itibarı ile 1890’lı yıllarda yapılmış 1927 yılın Türkiye İş Bankası tarafından kullanılmaya başlamıştır. 2004 yılına kadar banka şubesi olarak kullanılmaya devam etmişte olsa ardından müzeye çevrilmiştir.

Müze içerisinde bankacılıkta kullanılan eski eşyalardan, eski apple bilgisayarlara kadar çok bir şaşırtıcı bilgi ve görselleri görmeniz mümkün. Bodrum katta ki eski kasayı dolaşmadan sakın ayrılmayın. Filmlerdeki gibi uzun dar koridorlardan kalın ağır kapıdan geçerek kocaman kasaya giriyorsunuz. Bütün kutuları kurcalaya bilirsiniz. Düşünsenize yıllarca o kasalarda neler saklandı?

Bu arada Türkiye İş Bankası Müzesini ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

PTT Müzesi

Eminönü Gezi Rehberi Sirkeci tren istasyonundan 5 dakika yukarıya yürüdüğünüz zaman büyük kubbe tarzı yapılarının olduğu eski İstanbul’u görünüşü ile hatırlatan belki de tüm postaların toplandığı kurum.

Bina 1905 ve 1909 yılları arasında posta ve telgraf bakanlığı olarak inşa edilmiş daha sonrasında postaneye çevrilmiştir. Müze içerisinde kullanılan eski telefonlardan, posta pullarından, çeşitli iletişim ve haberleşme cihazlarına kadar birçok çeşit ve modelleri görmeniz mümkündür.

PPT Müzesini müze kartınız ile ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir