Delonghi Kg79

Milli elektrikli kahve değirmeni Delonghi Kg79 ayağınıza geldi. Uzun zamandır home barista ile ilgileniyor. Evde çeşitli kahveler demliyoruz. Bir önceki yazımızda V60 ile kahve demlemeyi sizler anlaşmıştık.

Kahve demlemeyi kendinize hobi olarak edindiyseniz veya merak ediyorsanız bu işin en önemli başlangıç noktaları güzel bir değirmen satın almanız olacaktır.

Neden Değirmen Almalıyız?

Kahveleri satın alırken çekirdek olarak veya kullanacağız alana göre öğütüm yaptırabilirsiniz. Fakat öğütülmüş kahvenin bayatlama süresi ortalama iki gündür. Çekirdek kahvenin ise bayatlama süresi iki ay kadardır. Bu açıdan taze öğütülmüş kahve sizin her zaman daha güzel lezzetler tatmanızı sağlayacaktır.

Delonghi Kg79 Nasıl Kullanılır?

Öncelikle hangi yöntem için kullanacağınız bu hususta önem arz ediyor. Şayet basınçsız portafilter ile espresso kahveleri tüketecekseniz Delonghi Kg79 size yetersiz kalacaktır. Başınçlı portafilter ise işinizi görecektir. Başınçlı portafilterlar daha çok ev tipi kahve makinalarında ve amatör kullanımına uygundur. (eve Starbucks açmayacağız ya)

Delonghi Kg79 Fincan Ayrı

Elektrikli değirmenin ön yüzünde ki yuvarlak düğmeden kişi sayısına göre öğüteceğiniz kahve miktarını ayarlayabiliyorsunuz. 2 – 3 – 4 – 5.. olarak devam etmekte. İllaki bu gramajlarda kahve yapmanız anlamına gelmiyor. Yapacağınız kahve miktarına göre çekirdek kahvenizi koyup öğütebilirsiniz. Biz genelde 2 kişilik V60 demleme yaptığımız için çekirdek kahve haznesinde 24gr kahve koyup değirmenden geçiriyoruz.

Delonghi Kg79 Fincan Ayarı

Kahve Kalınlık Ayarı

Öğüteceğimiz kahvedeki kalınlık ayarı en önemli hususlardan bir tanesidir. Kahvenizi nasıl yapacaksınız? Espresso mı, V60 mı,Ffrench Press mi veya Cold Brew olarak mı? Değirmenin sol tarafında ise bir kalınlık ayar düğmesi bulunuyor.

Sol tarafa (Fine) çevirdiğiniz zaman en ince ayara geliyor. Bu ayarda Epresso için öğütüm yapabiliyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi başınçlı portafilter kullanıyorsanız bu ayarı tercih edebilirsiniz.

Ortaya (Medium) ayara getirdiğiniz zaman ise daha çok V60, Metal Filtre, Chemex yöntemleri ile kahve demlemek için öğütüm yapabilirsniz.

Sağ tarafa (Coarse) çevirdiğiniz zaman ise French Press ve Cold Brew demleme yöntemleri için kahvelerinizi öğütebilirsiniz.

Aralardaki ince ayarlar ise sizin damak zevkinize göre değişiklik gösterebilir.

Delonghi Kg79 Kalınlık Ayarı

Çekirdek Kahve Haznesi

Değirmenimizin üst tarafında ise çekirdek kahvelerimizi koyacağım kapaklı bir hazne bulunuyor. Bu haznenin kapağı kapalı olmadıkça makine kendini emniyete alıyor ve çalışmıyor. Dışarıdan aldığımız çekirdek kahveleri bu haznede bekletebiliriz.

Önemli Not: Bu haznede kahve varken ayar düğmesi ile oynamayanız. Sebebi ise değirmen arasında kalan çekirdekleri kırabilir ve makinaya ciddi zarar verebilir.

Öğütülmüş Kahve Haznesi

Öğütmüş olduğunuz kahve toz halinde bu bölüme aktarılıyor. Bu bölümde kahve biraz statik elektriklenmeye maruz kalıyor ve duvarlarına yapışıyor. Hazneye küçük vuruşlar ile yapışan kahveleri aşağıda düşüyoruz.

Kahve haznesi her kullanımdan sonra duru su ile yıkamakta fayda var. Deterjanlı su tat ve koku bırakabilir.

Fırça yardımı ile kapak içindeki kahve çıkış haznesi periyodik aralıklarla temizleyebilirsiniz.

Delonghi Kg79 Temizleme

Kullanmış olduğumuz değirmenleri düzenli aralıklarla temizlememiz gerekiyor. Her gün kullanıldığını düşünürsek  haftada 1 fırça ile(nalburdan yumuşak başlı, ufak bir fırça alabilirsiniz) kahve girişi ve çıkış yerlerini temizlemek gerekiyor. Daha sık kullanımlarda ise hava tabancası ile hava tutarak veya makinayı söküp temizleyebilirsiniz. Bu temizlikler ile önceden kalan kahve tozları güncel öğüttüğünüz kahveye karışıp ekşilik tadı vermemiş olur.

Olumlu Yönleri

  • Fiyat performans ürünü olması
  • Kalınlık ayarı
  • Fincan ayarı
  • Kahve haznesinin çıkarılabilir olması
  • Etrafa sıçratmaması

Olumsuz Yönleri

  • Çok homojen öğütüm yapmıyor. Toz üretiyor.
  • Daha sessiz olabilirdi.

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir