Delonghi Bco411.b

Evi arsayı satıp evi Starbucksa çevirdik. Son günlerde kahve konusunda çığır açtığımız makinemız Delonghi Bco411.b kombi espresso ve filtre kahve modelini sizler için inceleyip ve teknik detaylarını anlatacağız.

Biz Delonghi Bco411.b kombi espesso ve filtre kahve makinesını yaklaşık iki sene önce aldık. Kendimize çeyiz yapıp bazanın altında sakladık. Adsdasda en kıymetli çeyizimiz.

Lafı çok fazla uzatmadan Delongi Bco411.b modelinin kutusundan neler çıkıyor onları inceleyelim.

Delonghi Bco411.b Kutu İçeriği

Oldukça büyük olsan kutunun içerisindeki en büyük parça tabi ki kahve makinesı. Köpükler ile paketlemesi oldukça güzel bir şekilde yapılmış. İçerisinden kahve makinesı, 1 adet basınçlı portafiltre, single ve double shot kahve haznesi, 1 adet filtre kahve cam demliği, 1 adet filtre kahve bölümü kireç önleyici filtre, 4 adet filtre kahve kağıdı, 1 adet plastik tamper, paket içerisinde bizleri karşılıyor.

Tek hüsrana uğradığımız konu tamperin plastik olması idi. Bizce biraz daha kaliteli tamper koyulabilir ve en azından filtre kahve kağıtları 10’lu paket halinde olabilirdi. Dört adet filtre kağıdı zaten siz makineyı öğrenene kadar çöp oluyor.

Hadi Kahve Yapalım

Delonghi Bco411.b Filtre Kahve Yapımı

Kalabalık misafirleriniz var veya kahvenizi termosa koyup dışarı çıkacaksanız tam size göre bir bölüm yapmışlar. Fazla hacimli kahve yapmak bu bölümde çok daha kolay oluyor. Evde veya ofiste 5 – 6 kişilik kahveyi espresso olarak yapmak odlukçu yorucu ve vakit kaybı yaratıyor.

Filtre kahve bölümünde dilediğiniz su kahve soranında maksimum 1 litre kahve yapabiliyorsunuz. 1 Litre suya 60gr kahve kullandığınız zaman güzel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Tabi burada kahvenizin taze olmasının önemi çok büyük.

Üst taraftaki açılan kapaktan suyumuzu ekliyoruz ve sağ alt tarafta kaç ml su eklediğimizi gösteren göstergeden takip edebiliyoruz. Maksimum limiti aşmamaya özen göstermenizde fayda vardır. Suyu ekledikten sonra tekrar üst bölme filtre kağıdı bölümünü görüyoruz. Burada 1×4 ebadında ki filtre kağıdı tam oluyor. Önceden içme suyunda yıkadığımız filtre kağıdımı hazneye koyarak duvarlara tam yapışmasını sağlıyor ve kahvemizi içine döküyoruz. Burada kahveyi dökerken düz bir şekilde olmasına özen gösteriyoruz. Dağ gibi yapı ile dökülmesi veya filtrenin sadece bir yanına dökülmesi gibi hususlar kahvenin tadında olumsuz değişiklikler yapacaktır.

Alt bölüme cam kahve demliğimizi koyuyoruz ve Drip Coffee düğmesine basıyoruz. İşlem tamamı ile bu kadar basit ve oldukça lezzetli filtre kahveler çıkarttığını söyleyebiliriz.

Birkaç önemli bilgi verelim;

Kahve demlenirken tek bir hazneden su akmıyor. Yuvarlak delikli bir su fıskiye yöntemi olduğu için bütün kahveleri ıslatıyor ve güzel kahve yapabiliyor.

Cam hazneyi takmadan demlenen kahve aşağıda akmıyor. Bu mandal yöntemi çoğu filtre kahve makinesında mevcuttur.

Kahvenizi 45 dakika sıcak tutma olanağına sahip. Bu süre oldukça iyi diyebiliriz ve tabi kahve yapılır yapılmaz taze içilmesi gerekmektedir. Bunu da belirtelim 😉

Delonghi espresso

Delonghi Bco 411.b Espresso Yapımı

Ev tipi espresso makinesı olduğu için öyle Tall boy kahve yapmayı bekleyemeyiz tabi ki. Portafiltremiz single ve double shot sepetlerimiz bulunuyor. Single shot sepetimiz ile Delonghinin tarifi ile 7gr kahve ile espresso , double shot spet ile 12gr kahve espresso yapabiliyoruz. Biz genelde double shot kullanarak kahve yapıyoruz.

Daha fazla kahve koyabilir miyiz?

Evet koyabilirsiniz fakat abartmamak şartı ile. 7gram kahveyi en fazla 8gr, 12gr kahveyi en fazla 13gram yapabiliriz. Sepete kahveyi çok fazla koyduğumuz zaman grup başlığına değiyor ve kahveyi olması gerektiğinden daha fazla sıkıştırıyoruz.

Ön Isıtma

Makinemızda kahve yapmadan önce ön ısıtmasını yapmamız gerekiyor. Portafiltre takılı şekilde makinemızı açıyoruz.  Ön taraftaki hiçbir düğmesine basılı olmamasına dikkat ediyoruz. Espresso ışığı çok hızlı bir şekilde yansa da biraz daha beklememiz gerekiyor. Makine yaklaşık 15 dakika içerisinde komple ısınıyor. Bardak ısıtma bölümü iyice ısındığı zaman makinemız espresso yapımına hazır edemektir.

Espresso

Isınmış portafiltremizi temiz kuru bezle güzelce temizliyoruz. Öğütmüş olduğumuz kahveyi sepet ekliyoruz ve elimizde düz bir hal almasını sağlıyoruz. Tamperimiz var ise 15kg basınçla eşit bir şekilde bastırıyoruz eğer yok ise kutudan çıkan plastik tamper ile de yapabiliriz.

Portafiltreyi takmadan önce 4 – 5 saniye espresso bölümünden boşa su akıtıyoruz. bütün su kanallarını ısıtmış oluyor. Portafiltremizi takıyoruz ve espresso düğmesine baskıyoruz.

Espresso standartlarında 1:2 kahve ve su almamız gerekiyor. Yani 12 gram kahvede 24 gram espresso almamız gerekmektedir. Bu oranlarda kahvenin aromatik tatlarına ulaşmanız mümkündür. Fakat bu oranı damak zevkinize göre çoğaltabilir azaltabilirsiniz. Biz 12 gram kahve ile yaklaşık 40gram kadar espresso çıktısı almayı tercih ediyoruz.

Ek olarak tekrardan damak zevkinize göre su ekleyip Delonghi Bco 411b ile Americano yapabiliriz.

Delonghi Sütlü Kahve Yapımı

Delonghi Bco 411.b Sütlü Kahve Yapımı

Delonghi Bco 411.b ile sütlü espressolar yapabilme imkanımız bize çok seçenekli kahveler içmemize olanak sağlıyor. Sütlü kahveleri yapmadan önce ön yüzde ki buhar düğmesine basmamız gerekmektedir. Yeşil ışık yandığı zaman buhar haznesinde ki suyumuz ışınmış oluyor.

Dikkat etmemiz gereken bir husus var. Buhar haznemiz ısındığında sol tarafta ki vanayı açarsanız ilk başta biraz su veriyor. Bu suyu başka bir bardağa almamız fayda var.

Buhar çubuğumuz çok uzun olmadığı için orta boylarda piecher tercih ediyoruz. Sütümüzü ısıtırken çok fazla ısıtıp proteinlerini kaybetmek istemiyoruz. Olması gerektiği sıcaklığı el ile anlamakta zorluk çekiyorsak motta ısı termometresi tercih edebilirsiniz.

Açıkçası yapmış olduğu süt ve süt kreması bizi genel olarak tatmin etmektedir. Arkadaşlarınızı ve kendinizi evde kahve dükkanında hissettirebilirsiniz.

Espressonuza ne kadar su koymak istediğiniz tekrardan sizin damak zevkinize kalmış bir durum. Flatwhite için 1:1, cortado için 1:2, latte için 1:6 gibi oranlar ile süt ısıtabilirsiniz.

Satın Aldığımız Eksesuarlar

Süt piecher’ı

Kalibreli Tamper

Espresso Fincanları

Kahve Saklama Kutusu

Kahve Ölçü Kaşığı

Delonghi Kg79 Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir