Cunda Adası Yeme İçme Rehberi

Çok önemli bir konuya geldik. Biliyorsunuz ki yemek denince bizim için akan sular duruyor o yüzden Cunda Adası Yeme İçme Rehberi yazısı hazırlamazsak olmazdı.

Yemekler bir yana diyet bir yana. Ee tatile çıkıyoruz birde diyet mi yapacağız. Tabi ki aklımıza gelen bütün yemekleri yiyeceğiz. Sonuçta tost denemeden dönemeyiz her sene denize kıyısı olan yerlere boşa gitmiyoruz, deniz mahsullerini yemek için sabırsızlanıyoruz.

Ayvalık Tostu

Nasıl olduysa meşhur olmuş ve Ayvalık dışında her yerde de gördüğümüz “meşhur Ayvalık tostu” nu gelip yerinde yiyelim dedik. Ayvalık tostunu yiyebileceğiniz bir çok işletmeyi adım başı görebilirsiniz. Hatta şöyle belirtelim ayvalık merkezde tostçular çarşısı bile varmış. Çarşı diyince büyük umutlarımız vardı ama 5-6 dükkandan kısa bir yola dükkanları açmışlar. Çarşıya girdiğiniz anda herkes zaten size tost pazarlamaya çalışıyorlar. Görüntü ve koku çok yoğun olduğu için pek hoşumuza gitmedi ve buradan çıkıp Hacıoğlu Aşkın Tost Evi’ne gittik.

Ayvalık Tostu

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi

Ayvalığın en meşhur tostçusu. Ayvalık merkez karakolun hemen dibinde. Kendileri tost işinde gerçekten çok iyiler. Tostunuz geldiği zaman içinde kasap sucuğunun kokusunu hemen alıyorusunuz ve diğer koyulan malzemelerde  lezzetinden kaliteli olduklarını hemen belli ediyorlar. Fiyatı 13TL içecek olarak sadece ayran satılıyor. Bize Ayvalık Tostu Nerede Yenir diye sorarsanız size ilk durak Aşın Tost Evi diyebiliriz.

Dondurmacı Cemal

Cunda Adası’nda da tostçularla karşı karşıyasınız. Şimdi diyeceksiniz ki dondurmacıda tostun ne işi var. Ama burası büyük bi çay bahçesi kafe gibi bir mekan. Burada yediğimiz Ayvalık Tostu biraz daha basit bir tosttu. Aşkın tos evinde ki gibi içinde kasap sucuğu bulunmuyor. Bizim için yinede iadere eder. Ayvalık merkeze gidemiyorsanız buranın tostunu deneyebilirsiniz.

Lokmacılar

Ülkenin en popüler tatlısı lokma oluverdi. Ama bu bildiğimiz gerçek lokma tatlısı. Öyle içine çikolata veya krema basılmış lokma tatlılarından değil. Cunda Adası Lokmacılarını da adım başı görebilirsiniz. Her dondurmacı lokma satışıda yapılıyor. Bilinenin dışında daha minik toplar halinde satılıyor. Hatta bazı yerlerde lokma sırası bile oluyor. Biz tatma fırsatı bulamadık. Fakat devamlı gözlemlediğimiz kadarı ile en mehşuru ve en kalabalığı Lokma İmparator’u. Gündüz gece devamlı lokma için sıra oluyor. Bizim için sizlerde deneyebilirsiniz.

Cunda Adası Dondurmacıları

Cunda Ada’sında lokmacılar kadar dondurmacılarda çok fazla. Her dondurma dolabında çeşit çeşit aromalı dondurmaları bulabilirsiniz. Biz merak ettiğimiz için kızarmış dondurma denedik. Sadece sakızlı dondurma ile yapılıyor. Bir porsiyon kızartılmış dondurma ikimize birden yetti. Ama sevdik mi diye sorarsanız bu konu hakkında kararsısız. Hadi kızarmış dondurma yiyelim diye krize gireceğimizi düşünmüyoruz.

Cunda Adap Çorbacısı

Normalde akşamları çorba içmeye gitmek hiç huyumuz değildir. Aslında çorba pekte karnımızı doyurmuyor.  Cunda Adası’nın ara sokaklarında akşam yemeği için yer ararken Cunda Adap Çorbacısı’nı gördük. İlk başkta sokakta yürürken insanların masasına göz gezdirdik. Bu ayıp birşey değil sonuçta ilk defa gidiyoruz bu mekana J sonra dedik çorba ile doymazsak birşeyler daha söyleriz. Kendi meşhur çorbaları olan Adap Çorbası’nı denedik. Büyük bir bakır kase içinde servis ediliyor. İçinde tiftiklenmiş et parçaları ve erişte bulunuyor. Kıvamı ve lezzet bakımında bizi gerçekten tatmin etti. Bu arada mekanın mezelerini de tavsiye ediyorlar. Çorba o kadar çok geliyor ki bizim meze yiyebilecek yerimiz kalmadı. Adap Çorbası’nın bir porsiyonu 22 TL.

Cunda Adası Yeme İçme Rehberi - Adap Çorbacısı
Cunda Adası Yeme İçme Rehberi – Adap Çorbacısı

Cunda Uno Restoran

Cunda kendini başka yerlere göre oldukça geliştirmiş bir ada. Uno restoran’ta bunlara bir örneği. Güzel bir pizza yemek, keyifli bir mekanda vakit geçirmek istiyorsanız muhakkak denemelisiniz. Hamburgerleri de mevcut sadece pizza değil. Bir diğer konu mekanın girişinde fiyatları yazıyor, içeri girerken ne ile karşılaşacağınızı biliyor olmanız oldukça hoş.

Cunda Adası Taş Kahve

Cunda Adası Taş Kahve

Cunda Adasının bir sembolü haline gelmişler. Tarihçesi 1927’lere dayanıyor. Girit’ten Cunda Adasına uzanan hikayesi ile gerçekten bir vatan özlemini andırıyor. Cunda Adasının çok eskileri olmalarının ve güzel Türk kahvesi yapıyor olmalarından ötürü burası devamlı kabalık. Kahvenin önünde çok fazla masa olmasına rağmen yer bulmakta bazen zorlanıyor olabilirsiniz. Beyaz tahta sandalyeleri ile yeşilcam filmleri andıran bir havası var.

Cunda Deniz Restoran

Burayı sizlere özellikle yazıyoruz. Çünkü burada bir akşam yemeği yedik ve hayatımızın en güzel kararını aldık. Merak ediyorsanız bize sorabilirsiniz.

Cunda Adası’nın her noktasında deniz restorantı, taverna veya meyhane bulabilirsiniz. Sahil boyunca yan yana birçok meyhane var. Bir de ara sokaklarda bulunan biraz daha müzikli olanları var. Bize burayı öneren Cunda Hayal Evi işletmecilerine çok teşekkür ederiz. Mekanda yer olmamasına rağmen 20 dakika içinde bize rezervasyon yapıp yer ayırdılar. Şef hemen bizi meze dolabına götürüp seçim yapmamıza yardımcı oldu. Mezeler anca bu kadar güzel görünebilirdi. Ayrıca oldukça fazla seçenek vardı. Hepsinden sipariş edebilirdik ama neyse ki kendimizi tuttuk. Tercihlerimizden oldukça memnun kaldık özellikle zeytinyağlı deniz mahsulleri salatasından.

Adadaki lezzet ortalama bütün deniz restorantlarında aynı olduğunu birkaç kişiden duyduk. Genel olarak meze fiyatları her mekanda 15 – 45 TL arası değişiklik göstermekte.

Üçüncü Nesil Kahve Dükkanları

Cunda kendini kahveciler konusunda da geliştirmiş. Size sadece çay bahçesi ya da Türk kahvesi içebileceğiniz yerleri sunmuyor. Adada gördüğümüz bir çok üçüncü dalga kahve dükkanı var.

Sade Coffee&Tea Artisan
Sade Coffee&Tea Artisan

Sade Coffee&Tea Artisan

Adı gibi sade ve şık bir mekan. Geniş bahçesi ile güzel bir otuma alanı sunuyor. Julius Meinl’in leziz kahvelerinin yanında ev yapımı tiramisu, limonlu parfe ve mozaik pasta da tadılması gerekenler arasında.

Orman Coffee&Cocktail

Coffee Sapiens’in kahveleriyle güzel kahve kokuları aldığımız bir mekan. Eski bir binanın restore edilmesiyle keyifli bir ortam yaratılmış.

Cunda Adası Plajları Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir