Corona Virüsünün Etkilediği Seyahatler

Uluslararası Covid 19 olarak adlandırılan bu ölümcül virüs tüm dünyada başta sağlık olmak üzere ekonomi, ticaret ve seyahat gibi konuları ciddi olarak tehdit etmektedir.  Corona virüsünün etkilediği seyahatler rotaları nı ve almanız gereken önlemleri sıralamak istedik. Her gün yeni bir haber ortaya çıkarken sizinde seyahat planlarınızı çok iyi planlamanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir.

Corono virüsü bildiğiniz gibi Çin’in Wuhan kentinde Çin yeni yılı sırasında ortaya çıktı. Çin’de ki büyük tatil nedeniyle ülkeden çıkanlar ve ülkeye tatile gidenler nedeniyle dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Corono Virüsünün Etkilediği Ülkeler

Tabi, ilk olarak Çin’den başlayacağız. Wuhan şehrine giriş çıkışlar durmuş durumda. Çin’in başkenti Pekin’de yeni korona virüsü salgını nedeniyle alınan tedbirler artırılıyor. Pekin’de yaşayanlar, uzatılmış bayram tatilinin ardından 3 Şubat günü iş başı yapsa da birçok kurum ve şirket, personelinin evden çalışmasını teşvik etmeyi sürdürüyor. Şanghay’da insan ve araç hareketliliği sıkı kontrollere tabi tutulurken, maske takma zorunluluğu getirilmesi gibi önlemlere başvuruluyor. Hong Kong özerk bölgesi, Tayland , Güney Kore gibi ülkelerde de kırmızı seviye alarma geçilmiş durumda.

Henüz ülkemizde aktif olarak virüs bulaşmış biri bulunmamakla beraber sınırımıza kadar gelmiş durumda.

Son olarak resmi rakamlara göre İran’da 19 kişi yaşamını yitirdi maalesef.

İtalya’da isim durum ciddileşiyor. Bölgesel olarak okulların tatil olduğu ülkede yer yer sokağa çıkma yasakları geliyor. Venedik Karnavalı iptal edildi.

Vaka Rakamları

Ukrayna ise Wuhan kentindeki 45 Ukrayna’lı 27’si yabancı uyruklu toplam 72 kişi Ukrayna’ya getirildi. Henüz Ukrayna’da Covid 19 görünmese de vatandaşların tedirgin olduğu açıklandı

Salgında Çin ana karasında 2 bin 377, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2 kişi hayatını kaybetti, virüs bulaşan kişi sayısı dünya genelinde 77 bini geçti. . Dünya genelinde son bilgilere göre hayatını kaybedenler ise aşağıdaki gibi ;

Japonya 739, Güney Kore 433, Singapur 86, Tayland 35, Malezya 22, Avustralya 23 ,  Vietnam 16, Almanya 16, ABD 35, Fransa 12, İngiltere 9, Birleşik Arap Emirlikleri 9, Kanada 9, İran 18, İtalya 19, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İspanya 2, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1, İsrail 1.

Son duruma göre Corona Virüsü Yunanistan ve Gürcistan’da görüldü.

Corona Virüsünün Etkilediği Seyahatler

Corona Virüsü Nedeniyle İptal Olan Uçuşlar

Bir çok havayolu Çin seferlerini iptal etti. Sadece direkt seferler değil , aktarmalı olarakta Türkiye çıkışlı havayolları da buna dahil. Ayrıca Çin genelinde uçuşlar %87 azaldı. Sadece Çin değil , Tokyo , Bangkok seferlerini de iptal eden bir çok havayolu mevcut. Çin’e yönelik en çok uçuş iptali yapan ülkelerin başında Japonya ve Güney Kore geliyor.Avrupa’da da son olarak Avusturya İtalya seferlerini durdurduğunu açıkladı. Türkiye İran uçuşlarında herhangi bir kısıtlama olmayacağını iletse de son durumun ne olacağı bilinmiyor. Şu an için Hong Kong seferleri kısmi olarak devam etmekte.

Seyahat planlarınızı yaparken sık sık uçuş durumlarını kontrol etmeniz de fayda olacaktır. Hem sağlığınızı hem de biletinizi riske atmamak için duyuruları takip etmelisiniz. Önceden yapılan planlarınız var ise, uçak iptali olmasa bile siz biletinizi açığa alabilirsiniz. Açık bilet uygulamasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Corono Virüsü Nedeniyle Havalimanlarındaki Önlemler

Corono virüsü nedeniyle bir çok önlem alınmaya başlandı. Havalimanlarında öncelik ateş ölçer. Ateş bildiğiniz gibi virüsün baş göstergesi. Tabi bu yeterli değil, kuluşka döneminde ise hasta ateş sonrasında ortaya çıkar. O yüzden bireysel önlemlerde çok önemli. Devamlı ellerinizi steril etmek ve özellikle havalimanı gibi sirkülasyonun çok yüksek olduğu bölgelerde maske takmak, temastan kaçınmak, kalabalık bölgelerden uzak durmak ve temiz hava almak çok önemli.

Yakın zamanda havalimanında bulunacaksanız muhakkak bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin yakın zamanda havalimanında bulunduysanız sağlık durumunuzu kontrol etmelisiniz. Özellikle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız çok önemli.

Türkiye’de Corono Virüsü

Türkiye’de resmi olarak açıklanan bir Covid 19 vakası bulunmuyor. Ancak son günlerde Van’da 5 kişi gözlem altında tutuluyor. İran’la yakınlığımız düşünüldüğünde olasılığın arttığını görüyoruz. Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda, hem karayolu hem havayolu olmak üzere kontroller arttırılmış durumda. Özellikle İran ile kara sınırımız kapatılmış durumda. Türkiye çıkışlı Çin uçuşlarına bakacak olursak ay sonuna kadar bayrak taşıyıcı havayolları uçuşlarını durdurdu.

Türkiye’de resmi olarak Corona virüsü görülmesi halinde, bir çok Avrupa ülkesi hava sınırlarını bize kapayacaktır. Bunu da yakın zamanda bilet alırken göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir