Çadır Nasıl Temizlenir ?

Bir çoğumuzun derdi kamp sona erdikten sonra bu çadır nasıl temizlenir ?

Bir kaç ipucu ile hayatınızı kolaylaştırmaya geldik. Dertsiz masa örtüsü tanıtımı gibi oldu giriş ama tozu toprağı evinize taşıyınca keşke okusaydım dersiniz. Sadece toz toprakta değil, çadır çok fazla kokuya maruz kalmaktadır. Ter kokusu, buhar, pişen yemek kokusu gibi etkenler de çadırın kirlenmesine etkendir. Geçelim çadır nasıl temizlenir başlıklarına.

Çadırınızı Kamp Alanında Arındırın

Çadırınızı kamp alanında çadırınız açıkken ters çevirip sallamanız size çok yardımcı olacaktır. Biz de ilk yaptığımızda içinden düşen toza toprağa şaşırmıştık. Yine çadırınız açıkken ıslak bez ya da mendil aracılığı ile üstün körü çadırın üstündeki tozları silmelisiniz.

Çadır Havalandırma

Çadırınızı Yıkayın

Su sıcaklığı 40 dereceyi aşmayacak şekilde yıkayabilirsiniz. Kimyasal deterjan kullanmanız sağlıklı olacaktır. Çadırınızı geniş bir leğene ya da küvete su içerisinde batırarak yıkayabilirsiniz. Dış ve iç tentesini ayrı yıkamalısınız. Çadırınızı çamaşır makinesine ve kurutucuya atmamalısınız. Bir başka yöntem bahçeniz varsa çadırı bahçeye kurup bir sünger ve hortum yardımıyla yıkayabilirsiniz. Çadırınızı gölgede ya da akşam üzeri kurutmaya dikkat ediniz. Güneş altında kurutmamaya özen göstermelisiniz.

Çadırın Üzerinden Reçine Nasıl Çıkar?

Bu sorunla da çok karşılaşıyoruz. Çünkü çadırı genelde ağaçların altına kuruyoruz. Ağacın reçinesi çadıra damlayabiliyor. Bunu çıkarmak için yapmanız gerekenler ise; öncelikle reçinenin kurumasını bekleyin. Daha sonra tentenin arkasından reçinenin olduğu yere buz tutun. Soğuk su ile ıslanan reçineyi hafifçe kazıyarak çıkartabilirsiniz.

Çadır Reçine

Çadır Ne Kadar Zamanda Bir Yıkanır?

Aslına bakarsanız yılda iki kez yıkamanız yeterli olacaktır ancak kullanım sıklığı, kamp alanının durumu, ve ilk bahsettiğimiz çevresel koku faktörleri size yön verecektir.

Çadırı Nasıl Muhafaza Etmeliyim?

Çadır nasıl temizlenir konusundan sonra çadır nasıl muhafaza edilir ona bakalım. Çadırınızı zorda olsa muntazam bir şekilde katlayıp kılıfında saklamalısınız. Nemsiz, kuru ve güneş almayan bir yerde kalmalı. Uzun süre kullanmayacaksanız belirli aralıklarla çıkartıp havalandırmalısınız ki küf nem vb yapmasın. Kamp dönüşü çadırınızı muhakkak kurumuş olduğundan emin olun. Çadırınızı temizlemeden kaldırmak ömrünü azaltacaktır.

İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZInstagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir