Büyük Valide Han

Instagram’da bir furyadır Büyük Valide Han ‘nın kubbesinde zıplayıp İstanbul’u arkasına alan insanların fotoğrafları karşımıza çıkıyor. Şimdi biz özentilik olmasın, bunda ne var bu kadar gidecek diye düşünürken bir baktık ki Mercan’dayız. Biz sadece çanta almaya gitmiştik. Konu ne ara Valide Han’a geldi anlamadık.  Bizden size önemli bir tavsiye. Cep telefonlarındaki haritalara bakarak Valide Han’ı aramayın. Çünkü sokak sokak dolaşıp turist gibi etrafa bakmaktan başka bir şey yapamazsınız. Yolunuzu eski zamanlarda ki sora sora bulun. Esnaflardan yardım isteyebilirsiniz. O kadar çok soran olmuş ki “Pardon! Valide Han” dediğiniz anda lafınızı kesip kubbelere nereden çıkıldığını size tarif ediyorlar.

Korkmayın… Neden korkmayın diyoruz çünkü Valide Han biraz ürkütücü. Ürkütücü dediysekte korku filmlerinde ki gibi değil. Sadece ışıklandırma olmadığı için karanlık. Yürürken biraz çelişkide kalıyorsunuz. Artık o meşhur bekçi yok ve çatısına çıkılamıyor. Zaten çatısı da yıkılma tehlikesine girmiş, her güzel yerde olduğu gibi kubbeli çatı tahrip edildiği için kapatılmış. Turizm bakanlığı tarafından tadilat ve gezi için onay bekliyor.

Büyük Valide Han Manzara

Tarihi

Tarihinden bahsetmek istersek Kösem Valide Sultan tarafından 1651 yılında yaptırmış ve ilk üç avlulu han olarak tarihe geçmiştir. Büyük Valide Han bir şehir hanıdır. İki katında mevcut odaları ve avluları ile kimi zaman mesken, iş yerleri, atölyeler ve ahırlar olarak kullanılmıştır. En büyük kubbenin altı Valide Sultan’ın odası olarak bilinip bazı ticari görüşmelerini de burada yaptığı söylenmektedir. Burası 1951 yılından itibaren koruma kurullarının gözetimine alınmış ve 10 Nisan 1982’de tarihi miras olarak kabul edilmiştir.

Büyük Valide Han Kafe

Günümüzde Büyük Valide Han

Günümüzde bir kaç iş yeri,depo, atölye ve bir kafe kalmış olup turistlerin uğrak mekanı haline gelmiştir. İçini ve katları gezmeniz mümkün yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi çatıya çıkış kapalı. İçeriden dışarıyı fotoğraflayabileceğiniz ufak bir kafe bulunuyor, burada bir sipariş verirseniz şömine kenarında yada balkonda oturup Haliç, Galata köprüsü ve hava müsade ederse Boğaziçi köprüsünü izleyebilirsiniz.

Valide Han Nerede ?

Mercan Mahallesi, Çakmakçılar Ykş. no: 31, 34116 FatihGünübirlik Gölyazı Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir