Açık Bilet Nedir ?

Açık bilet nedir, belirli bir süre sınırı içerisinde istenilen an kullanılabilen, üzerinde tarih olmayan seyahat belgesidir. Ulaşım sektöründe kullanılır. Tren, otobüs ya da uçak bileti rezervasyonu yaparken açığa alma işlemi ile gelecekteki seyahat planları için avantajlı bilet fiyatlarından yararlanılabilir. Aynı zamanda satın alınan biletin iptali gibi durumlarda bilet açığa alınarak iptal durumunda oluşan maddi zarar engellenebilir. Seyahat planı kesin olmayan durumlarda tercih edilebilir. Önceden alınan uzan vade planlarda da uygundur.

Açık Bilet Nedir?

Açık uçak bileti; önceden satın alınan, fakat kullanım tarihi serbest bırakılmış bilet çeşididir. Açık biletinizi hiç kullanmadıysanız biletin düzenlendiği tarihten 12 ay sonrasına kadar seyahat edebilirsiniz. Biletin iptal edilme durumunda, bileti açığa almak çok daha mantıklıdır; çünkü iptal edilen biletlere belirli oranlarda kesinti yapılmaktadır. Bu oran hava yollarına, uçuşunuzun iç ya da dış hat uçuşu olmasına ve uçuş tarihine olan yakınlığına göre değişiklik göstermektedir Her havayolunun kendi şartlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

Bilet alanların en çok sorduğu sorulardan biri de, bileti açığa almakla ilgili olanlardır.

Peki, uçak bileti açığa nasıl alınır?

Biletlerinizi açığa almak oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Uçak biletinizi satın aldıktan sonra onu açık bilete değiştirmek isteyen kullanıcılar online olarak satın almış oldukları biletin firma web sitesi üzerinden hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ya da aldıkları havayolunun çağrı merkezinden ulaşarak biletlerini açığa alabilirler. Açık bilet nedir ? Bu yolla açığa alınmış biletlerinizi bir yıl içerisinde istediğiniz zaman kesinti yaşamadan kullanabilirsiniz. Bir yıl içerisinde kullanılmaz ise biletiniz iptal edilir. Açık biletler başkasına devredilemez. Bilet tarihlendirilirken arada ücret farkı var ise aradaki fark ücretlendirilir.

Açık Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Açık Bilet ile Esnek Bilet arasındaki fark nedir ?

Esnek bilet, ücret olarak promosyon uçak biletlerine göre daha pahalı olan ancak belli kurallar ve kesintiler dahilinde iptal ve değişiklik yapılabilen biletlerdir. Açık biletleri ise promosyon kategorisinden satın alıp sonrasında havayolu ile görüşüp açığa aldığınız için daha uygun olacaktır. Esnek bilette planlarınızda oluşacak değişiklerde endişe duymaksızın, biletinizde değşiklik ya da iptal yaparak ücret kesintilerine uğramazsınız. Her ikisini de başkasına devredemezsiniz. 

2020 Tatil Günleri Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Instagram Hesabımız DEVAMI YOLDA

YouTube Kanalımız DEVAMI YOLDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir