23 Nisan’da Büyükada

23 Nisan’da Büyükada

Herkesin bir ritüeli vardır, ama bazısı tüm dinleri inançları bir araya getirir. Kimi için yeni bir umut kimi için yeni bir başlangıç ya da bir temenni. Biz de el ele tutuştuk bu yıl beraberce 23 Nisan’da Büyükada Aya Yorgi’ye çıktık. 23 Nisan gelirken de kısaca sizlere Büyükada’yı anlatalım istedik.

O gün ada bildiğiniz gibi kapasitesinin üstünde oluyor. Aynı gün gidecek olanlara tavsiyemiz sabahın ilk saatlerindeki seferler ile adaya gidip ilk iş olarak tepeye çıkmak sonrasında dolaşarak aşağı inmeniz olacaktır.

23 Nisan’da Büyükada ‘da Nerede Kaldık

Biz bir gün öncesinde gidip sabah kalabalığa kalmamak için otelde kalmayı tercih ettik. Büyükada’nın en popüler dönemi olduğu için neredeyse bir ay önceden otelde yerinizi ayırtıp uygun ve güzel bir yer bulmanızı öneririz. Zira son günlere bırakırsanız oldukça pahalı bir fiyata hak etmeyen bir odaya ödeme yapmış olursunuz. Birkaç araştırmadan sonra White Otel’de kalmaya karar verdik. Tercihimizi etkileyen faktörler tabii ki kahvaltı, merkeze yakınlık ve temizlik. Bu üçünü de üçte üç tutturduğumuzu söyleyebiliriz.

Akşam Yemeği

23 Nisan'da Büyükada White Otel
White Otel

Otele eşyalarımızı bıraktıktan sonra akşam için rakı balık için sahile indik. By Şükrü restoranın sahil kısmında oturduk, aynı mekanın canlı müzik yapan iç kesim de bir bölümü daha var. Fiyatlar için olumlu konuşamayacağız. Daha güzel ve uygun bir yer bulabilirsiniz zira bizim rezervasyonumuz olmadığı için yer bulamadık. Buradan ne sonuç çıkartıyoruz, restorana da rezervasyon yaptırmanız gerektiğini:)

23 Nisan Sabahı Aya Yorgi Klisesi

23 Nisan sabahı çocuklar gibi şen kalkarak kahvaltıyı dönüşe bırakıp adanın merkezine gidiyoruz. Bu kadar erken saatte bile fayton sırası bekliyoruz. Faytonlar 4 kişi alıyorlar biz de zaten 4 kişi olduğumuz için başkasını almadan gidiyoruz. Bugün tüm işletmeciler için çok önemli ki fayton fiyatları da kişi başı ve fix. İsterseniz yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz ancak zaten yokuş yukarı oldukça fazla efor sarf edeceğiniz için bu kısımda faytonu tercih ediyoruz.

Yokuşun başına geldiğimizde yukarı kadar hiç konuşmadan çıkacağız diyerek susuyoruz ve zorlu bir mücadele bizi bekliyoruz. Yol kenarına makara açanlar, güllere çaput bağlayanlar ve taşlardan dileklerini yapanlar… Hiçbirine diyecek lafımız yok ama bunların sonradan ortaya çıktığını söylememiz gerek.

23 Nisan'da Büyükada Aya Yorgi yokuşu.
Aya Yorgi yokuşu.

Biz burada oluşan enerjiye inanıyoruz. Aynı anda bir çok kişinin inancı ne olursa olsun dua etmesine. Duaların birleşen gücüne inanıyoruz.

Aya Yorgi’de duamızı ediyoruz, mumumuzu yakıyoruz, dileklerimizi kağıda yazıp ritüelimizi gerçekleştiriyoruz. Açıkçası bu kağıtların hepsini din adamları herkes gittikten sonra yakıp dileklerin olması için dua ediyor. Hatta sabahın çok erken saatlerinde gelirseniz din adamlarının gün başlamadan dualarına yetişebilirsiniz.  Birçok kişi dilekleri yerine geldiğinde şeker getiriyor ancak kiliseye sıvı yağ getirebilirsiniz. Bu yağlardan tekrar mum yapılıyor.

Herkes yokuş yukarı çıkarken biz aşağıya kahvaltımızın hayaliyle iniyoruz. Otel bizim için kahvaltıyı devam ettiriyor ve güzel bir açık büfe kahvaltı yapıyoruz. Sonrasında kahve için yeni açılmış olan Akasya kafeye gidiyoruz ve görüyoruz ki oranında kahvaltısı gayet güzel görünüyor biz tıka basa tok olduğumuz için kahvelerimizi içiyoruz. Bir hafta sonu hava da güzelse Büyükada’nın tadını çıkarmak gerek.

Tüm kalabalığa, turistlere ve artan fiyatlara rağmen ada havası her zaman insana iyi gelir. Güzel bir ada yürüyüşü, köşkleri görüp kurulan hayaller… İnsanı İstanbul’dan uzaktaymış hissi getiriyor.

23 Nisan’da Büyükada’da görüşmek üzere..

Büyükada Nerede?

Gökçeada Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir